Seznamte se: Okja, která dělá z lidí vegany

Statistiky vyhledávání slova „vegan“ a „jak se stát veganem“ letí v posledních dnech v celosvětové statistice Googlu prudce nahoru. Důvod? Nový filmový trhák z produkce Netflix nazvaný Okja. Nestává se často, že by jediný film měl takový dopad a dokázal diváky přivést k uvažování nad změnou životního styl, navíc v případě, kdy nejde o dokument (který se z logiky věci dostane zejména k lidem, kteří se už o danou problematiku zajímají). Filmu Okja se to povedlo.

Okja je pohádkou a filmem, který se zpravidla označuje charakteristikou „pro celou rodinu.“ Zápletka je v zásadě jednoduchá: obří korporace Mundo objeví „budoucnost živočišné výroby“: prase o velikosti hrocha, které málo prdí (a tudíž nezpůsobuje tak vysoké emise skleníkových plynů), málo jí a má spousty masa. Na propagaci nového druhu rozjede celosvětovou show, kdy 20 mláďat umístí u 20 farmářů po celém světě a uspořádá soutěž o to kdo, kdo vychová nejlepší „super prase“.

Jedno z nich je umístěno na horské farmičce v Japonsku, kde ho vychovává malá holčička a hlavní hrdinka Mija. Ta si k němu vybuduje vztah jako ke zvířecímu kamarádovi (který jí navíc zachrání život) a když si ho korporace na konci soutěže vezme zpět, nehodlá se s tím smířit a vyrazí Okju, jak prase pojmenovala, zachránit.

A zde vstoupí do hry A.L.F. Ano, Animal Liberation Front. Ta Okju v rámci operace nikoliv nepodobné bankovní loupeži osvobodí, vybaví skrytou kamerou a zase vrátí zpět. Pomocí kamery pak odhaluje špinavé zákulisí celé soutěže (například to, že super prase nebylo objeveno, ale vytvořeno genetickou manipulací v laboratoři, což se spotřebitel nemá dozvědět) a děsivé zacházení se zvířaty.

Více z děje prozrazovat nebudu, abych se nedopustil žádných spoilerů. Zatím jsme se nicméně nedostali k tomu hlavnímu, co dělá z Okji film, který divákům kazí chuť na maso. Tím je závěrečné uvědomění, že ono nádherné zvíře, kterému celý film fandíme, je ve skutečnosti prostě a jednoduše tzv. hospodářské zvíře, které je určeno na rozemletí do párků. Když totiž celá šaráda se soutěží skončí, tak kam zamíří super prase? Ano, na jatka.

A na ty se v závěru filmu podíváme. Jsou velmi věrně zobrazeny, včetně např. věšení mrtvých těl na háky, jejich půlení motorovou pilou atd. Divák je tak naprosto jasně konfrontován s tím, jaké utrpení „výrobu“ masa provází a s tím, že hospodářské zvíře má emoce, city a že je nám celkově vlastně dost podobné. Zároveň je ve filmu ukázáno, že krásné prase od farmáře z reklamy je jen trik, reklamní plachta za kterou už konzument nemá vidět, a za kterou se skrývá obrovské utrpení a průmysl, který si nebere servítky a se zvířaty nejedná zrovna v rukavičkách.

Film je udělaný špičkově. Hraje na emoce, v průběhu se jen těžko ubráníte slzám, zároveň se pobavíte a na jeho konci se skutečně nejde než ptát: co můžu udělat, aby se tohle nedělo? A pak sednout ke Google a vyhledat si: „jak se stát veganem“. Z tohoto úhlu pohledu palec nahoru a řečeno s klasikem: jen houšť a větší kapky.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

13 Komentářů k “Seznamte se: Okja, která dělá z lidí vegany

  • 1.8.2017 at 20.21
    Permalink

    Dobrý den, víte že i rostliny mají vědomí (cítí, mají strach)? A je to vědecky dokázané. Zajímavé, že ;-). To já jen tak, možná je na čase rozšířit obzory ;-).

    Reply
    • 3.8.2017 at 12.54
      Permalink

      ..a kolik takových rostlinek musí sníst např. prase??? … a ano, je na čase rozšířit obzory 😉

      Reply
    • 3.8.2017 at 12.55
      Permalink

      dobrý den, víte, že zvířata, která jíte, se nejdříve krmí rostlinami, o které máte takovou starost? 😉

      Reply
    • 3.8.2017 at 12.56
      Permalink

      Jste breatharian, nebo to jen používáte jako omluvu pro vlastní karnismus?

      Reply
    • 3.8.2017 at 12.59
      Permalink

      Víte, že sice bylo vědecky dokázáno, že rostlina cítí, že je pozřena, ale doopravdy strach ani bolest necítí? Nemá na to buňky, které by ji umožnily cítit nějaké emoce, má pouze smysly, kterými dokáže rozeznávat okolí apod….

      Reply
    • 3.8.2017 at 13.25
      Permalink

      Dobrý den, pokud si chcete rozšířit obzory, zaměřte se nejdříve co definice vědomí je a jestli se dá vůbec definovat a dále jaké teorie o vědomí jsou v dnešním světě k mání. Je velký rozdíl snažit se obhajovat systematické vybíjení zvířat a novodobý holocaust na zvířatech, pletivy a pokožkou rostlin… Měl byste se zamyslet i nad tím jestli Váš komentář má vlastně vůbec smysl a jestli je umístěn v linii konverzace inteligentního člověka. Nemám vám za zlé že se Vám zdá kastrování a podřezávání krků živých bytostí stejné jako utrhnout hlávku salátu ale bohužel s tímto přístupem neuspějete, obávám se totiž, že nemáte ani tušení o jakém tématu se tu vlastně bavíme. Příjemné vzdělávání a nevěřte prosím všemu co je na internetu))

      Reply
  • 3.8.2017 at 14.43
    Permalink

    Durazne nedoporucuji veganstvi, byla jsem veganem 5 let. Skoncila jsem z roztrousenou sklerozou a vzacnym typem Milerfisherova syndromu, co je druh neuropatie u mne zpusobeny podvizivou. Mimo jine veganska strava tolik nepodporuje Omega3 masne kyseliny, ktere jsou nezbytne pro to aby se nedelali zanety. Ja uz znicenej zivot mam, ale vy mate jeste sanci. Z kratkodobeho hlediska je to dobre, ale ne dlohodobe!!! Jezte alspon ryby kvuli Omega3

    Reply
    • 4.8.2017 at 12.17
      Permalink

      no vidíš, já jsem na vegan stravě téměř 5 let a nic mi není, chodím darovat krev, aktivně sportuju a všechno v pořádku.
      a podvýživou rozhodně netrpím.
      Je mi líto, že jsi nemocná, ale rozhodně bych to nesváděla na veganství. Je spousta lidí, kteří jsou na vegan stravě delší dobu než já (viz Pavel Houdek) a prospívají.

      Reply
    • 5.8.2017 at 7.22
      Permalink

      Omega 3 je např. v konopném oleji, nejenom v rybách. Nepovažuji se za skutečného vegana (tj. ze soucitu ke zvířatům), do toho rozměru jsem sám nedozrál, neměl jsem k tomu výchovu, pouze tu dietu držím z úcty k těm, kteří ten soucit úpřimně cítí; hluboce si je vážím. Zatím jsem na ní necelé čtyři měsíce a cítím se mnohem lépe, než předtím a to z každého možného pohledu. Chtěla jste komentářem pomoct a vážím si to, nicméně si myslím, že když dochutím zeleninový salát konopným, nebo dýňovým olejem, tak je tam dostatek omega 3 a není nutné brát život jiné bytosti, navíc bezbranné. Přeju Vám vše dobré, především to zdraví.

      Reply
    • 15.8.2017 at 21.10
      Permalink

      Manželka má autoimunitné ochorenie a vegánska strava jej prispieva k znižovaniu vedľajších účinkov liekov. Ochorela pred prechodom na vegan stravu. Ú nás bolo dôvodom hlavne zdravie no čím človek hlbšie do toho vidí tým má viac a viac dôvodov. Mame podozrenie ze chorobu vyvolalo očkovanie proti kliešťom. Aj keď vieme ze sa to nedá potvrdiť… Je možné že máme v sebe veľa chorôb o ktorých sa ani nedozvieme pretože ich nič „nezapne“ a myslím si ze vegan strava výrazne prispieva k tomu aby sa choroby neprejavili.

      Reply
    • Pavel Houdek
      31.8.2017 at 18.24
      Permalink

      Já jsem vegan bezmála 20 let a jsem na tom skvěle…

      Reply
  • 15.8.2017 at 18.30
    Permalink

    Co me na veganstvi stále zatím nepřesvědčuje, ale to neni nic proti nicemu a nesoudim vegany, ani mi to neni nesympaticke….Ale co u vetsiny ten nezdravy vzhled? Casto velice hranicni stihlost, a pak ty vystouple krky, kde je evidentní zvětšena štítna zlaza. Vegan co vypada nezdrave, a je vas většina, i kdyz se co se tyka stravy snazite sebevice, mate to rozmanité, me to nepřesvědčuje.

    Reply
  • 15.8.2017 at 18.40
    Permalink

    Naši předkové nebyli vegani. Ale jak říkám, to neni nic proti nicemu. Tyto věci cloveka přirozeně napadají. Mně se veganska strava líbí a tez ji připravuji

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>