Brno: 5 vegan podniků, které za to stojí

I letos jsem spojil příjemné s užitečným a kromě návštěvy skvělého VeganFestu jsem navštívil i celou řadu brněnských veganských podniků. Těchhle pět byste si neměli nechat ujít:

My Kitchen

Skvělé bistro v centru Brna. Stavit se tu můžete už na snídani, ať už ovesnou kaši, palačinku, nebo skvělou omeletu. Tu jsem zvolil já a nelitoval jsem, lepší vegan omeletu jsem zatím ještě neměl! Po jídle můžete zakousnout některý z raw dezertů za velmi příjemné ceny. Prostředí je skvělé, jednoduché a moderní, čisto. Co víc si přát!

Omeleta u MyKitchen
Omeleta u MyKitchen

Forky´s

Forky´s máme v Praze sice taky, ale brněnská základna je přeci jenom trochu jiná liga. Umístění v bývalé kavárně Savoy je reprezentativní a symbolické: tady v praxi vidíte, jak je stará gastronomie založená na utrpení nahrazována novou, soucitnou. V Čechách asi nenajdete hezčí a reprezentativnější vegan restauraci. Oproti Praze je zde i širší nabídka, vše ve stylu fastfood, ovšem ve zdravější variantě.

Vegalité

Podnik z opačného konce spektra: klasická podzemní hospoda, dřevěné lavice, nálepky na záchodech a punk as fuck. Jídelák ale skrývá spoustu pokladů, například můj oblíbený zapečený sýr v bramboráku, ale i celou řadu jídel z Robi masa, burgry atd. V nabídce jsou i sladké tečky, například pohanková palačinka. Vše za libové ceny okolo stovky.

Vegalité je jediný podnik z tohoto přehledu, který není čistě veganský – na jídelním lístku jim stále straší pár jídel s živočišným sýrem, což je asi jediné mínus ☹

Tři ocásci

Družstevní kavárna s vcelku jasnou politickou orientací. K jídlu si můžete dát skvělé burgery, chlebíčky nebo pochoutkové saláty (například skvělý pařížák). Každý den je také v nabídce obědové menu, které si nabíráte sami bufetovým způsobem a platíte za něj dobrovolnou cenu. V každém případě se do „ocásků“ vyplatí vyrazit o víkendu, kdy na vás čeká luxusní brunch ve stylu „sněz co můžeš“ za doporučenou cenu 120,-! Když jsem na něm byl já, v nabídce byla skvělá pórková polévka, domácí seitanové párky, čočka s rýží, domácí pečivo a několik pomazánek a vše bylo opravdu vynikající!

brunch u Tří ocásků
brunch u Tří ocásků

Vegan sweet bar

Kobliha má v Česku špatnou pověst, tak se přejmenovala na donut. Je to nechutně sladké, bílé a lepkavé, ale rozhodně to nejde nemilovat. Alespoň občas. Vegan sweet bar je jednoznačně největší cukrárna u nás a rozhodně místo, která při návštěvě Brna chcete navštívit. V letních měsících servírují také skvělou zmrzlinu.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

6 Komentářů k “Brno: 5 vegan podniků, které za to stojí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>