Brno: 5 vegan podniků, které za to stojí

I letos jsem spojil příjemné s užitečným a kromě návštěvy skvělého VeganFestu jsem navštívil i celou řadu brněnských veganských podniků. Těchhle pět byste si neměli nechat ujít:

My Kitchen

Skvělé bistro v centru Brna. Stavit se tu můžete už na snídani, ať už ovesnou kaši, palačinku, nebo skvělou omeletu. Tu jsem zvolil já a nelitoval jsem, lepší vegan omeletu jsem zatím ještě neměl! Po jídle můžete zakousnout některý z raw dezertů za velmi příjemné ceny. Prostředí je skvělé, jednoduché a moderní, čisto. Co víc si přát!

Omeleta u MyKitchen
Omeleta u MyKitchen

Forky´s

Forky´s máme v Praze sice taky, ale brněnská základna je přeci jenom trochu jiná liga. Umístění v bývalé kavárně Savoy je reprezentativní a symbolické: tady v praxi vidíte, jak je stará gastronomie založená na utrpení nahrazována novou, soucitnou. V Čechách asi nenajdete hezčí a reprezentativnější vegan restauraci. Oproti Praze je zde i širší nabídka, vše ve stylu fastfood, ovšem ve zdravější variantě.

Vegalité

Podnik z opačného konce spektra: klasická podzemní hospoda, dřevěné lavice, nálepky na záchodech a punk as fuck. Jídelák ale skrývá spoustu pokladů, například můj oblíbený zapečený sýr v bramboráku, ale i celou řadu jídel z Robi masa, burgry atd. V nabídce jsou i sladké tečky, například pohanková palačinka. Vše za libové ceny okolo stovky.

Vegalité je jediný podnik z tohoto přehledu, který není čistě veganský – na jídelním lístku jim stále straší pár jídel s živočišným sýrem, což je asi jediné mínus ☹

Tři ocásci

Družstevní kavárna s vcelku jasnou politickou orientací. K jídlu si můžete dát skvělé burgery, chlebíčky nebo pochoutkové saláty (například skvělý pařížák). Každý den je také v nabídce obědové menu, které si nabíráte sami bufetovým způsobem a platíte za něj dobrovolnou cenu. V každém případě se do „ocásků“ vyplatí vyrazit o víkendu, kdy na vás čeká luxusní brunch ve stylu „sněz co můžeš“ za doporučenou cenu 120,-! Když jsem na něm byl já, v nabídce byla skvělá pórková polévka, domácí seitanové párky, čočka s rýží, domácí pečivo a několik pomazánek a vše bylo opravdu vynikající!

brunch u Tří ocásků
brunch u Tří ocásků

Vegan sweet bar

Kobliha má v Česku špatnou pověst, tak se přejmenovala na donut. Je to nechutně sladké, bílé a lepkavé, ale rozhodně to nejde nemilovat. Alespoň občas. Vegan sweet bar je jednoznačně největší cukrárna u nás a rozhodně místo, která při návštěvě Brna chcete navštívit. V letních měsících servírují také skvělou zmrzlinu.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Jeden komentář k “Brno: 5 vegan podniků, které za to stojí

  • 5.4.2019 at 8.43
    Permalink

    Dobrý den, snad nebude vadit, že píši sem, ale nenašel jsem novější článek, který by s tím nějak souvisel. Chtěl bych začít brát veganský protein, jako doplněk stravy při sportu. Byl mi doporučen tento https://www.onefit.cz/lion-nutrition-100-vegan-clean-protein-1000-g máte s ním nějaké zkušenosti? Nebo jestli podle složení poznáte jestli je v pořádku, nebo mám radši zkusit jiný? Nevím co bych měl přesně hledat.. nezáleží mi uplně tolik na ceně, ale spíš aby to dávalo smysl. Děkuji za odpověď

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>