Veganství v Íránu

utorka: Kristýna Hrubá

Když jsem se před nedávnem chystala do Íránu, strava pro mě byla ta poslední věc, se kterou bych si dělala hlavu, vždyť kuchyně na blízkém východě je na zeleninu a luštěniny bohatá a určitě bude mít i spoustu čistě veganských variant. No, kdybych jen věděla, jak moc se pletu…

Íránská kuchyně se skládá zejména z rýže, chlebu, masa a zeleniny. Problém je, že místní obyvatelé vegetariánství (natožpak veganství) příliš nechápou, což činí z objednávky jídla v restauraci celkem problém. Mezi vegetariánská jídla jsou totiž často řazena i jídla, která maso sice obsahují, ale není jejich hlavní složkou. Větu „Tohle je taky vegetariánské, obsahuje to sice trošku masa, ale je to moc dobré, opravdu!“ jsem slyšela tolikrát, že mi bylo jasné, že si místní myslí, že maso nejím jen proto, že mi to nechutná. Že by pro vyřazení masa z jídelníčku mohl mít někdo i jiný důvod tam většinu lidí prostě nenapadne. Souvisí to pravděpodobně s tím, jak Íránci vnímají zvířata a to pouze jako užitkovou věc. Chov zvířat jako domácích mazlíčků je sice pomalu na vzestupu, ale stále patří spíše ke zvláštnostem a je výsadou bohatých lidí z velkých měst. Dalším problémem, se kterým se v menších městech setkáte, je jazyková bariéra, kterou navíc prohlubuje fakt, že se právě snažíte si objednat něco, co přece nedává žádný smysl. Například kvůli naší pizze bez sýra musel číšník zaběhnout do vedlejšího podniku pro jazykově pokročilejšího kolegu, aby ho ujistil, že to takhle vážně chceme. Je tedy možné se v Íránu jako vegan plnohodnotně najíst? Ano, ale je to občas docela fuška.

72981963_440523873505091_1325657590239068160_n

Výraznou částí perské kuchyně jsou polévky, nejtypičtější potom ash reshteh. Jedná se o zeleninovou polévku s luštěninami (cizrna, fazole, čočka), špenátem, nudlemi (podle internetu by měli být veganské, ale je možné, že se to může lišit restaurace od restaurace, zde si tedy nejsem na 100% jistá) a kořením. Navrch se často dává ještě takzvaný kashk, něco jako kefír, pro jistotu tedy použijte kouzelnou formulku „bedoone kashk“, bez kashku. V některých restauracích dostanete k objednanému jídlu misku rýže se šafránem a talířek se zeleninou. To zelené na přiložené fotce je místní bazalka, která je chuťově něco mezi bazalkou, jak ji známe, a mátou.

73324659_2534981583398791_2533873818074611712_nDalším častým jídlem je takzvaný khoresh, dalo by se říct, že se jedná o takový jakoby „guláš“ (pozn. z aj. stew), původně se v perské kuchyni vařil čistě bezmasý, časem do něj Íránci začali přidávat maso, jeho bezmasá varianta však tvoří značnou část vegetariánské nabídky v jídelních lístcích. Jedním z nich je khoresh bademjan, dušený lilek s rajčaty. Lilek je v Íránu poměrně hojně používaná zelenina a není se čemu divit, takhle šťavnatý a chuťově plný lilek jsem snad nikde jinde nejedla. U lilku tedy ještě chvíli zůstaňme, Kashk – e bademjan, je podušený lilek s česnekem a kořením, vzhledem k tomu, že obsahuje kaskh, nejedná se čistě veganský pokrm, ale díky kouzelné formulce „bedoone kashk“, kterou jsme se naučili v předchozím odstavci, z něj veganský rázem uděláte a samotný ochucený lilek je moc dobrý. Jo, jednou jsme si to objednali, když jsme ještě nevědeli, co je kashk.

75453558_402749157036999_2528075028109459456_nAsi nikoho dvakrát nepřekvapí, že v Íránu si přijdou na své milovníci koření. Na místních tržnicích naleznete nepřeberné množství stánků, kde lze nějaký ten voňavý pytlíček zakoupit. Možná, že jste o Íránu slyšeli právě ve spojení se šafránem, většina světové produkce pochází právě odsud a jedná se o nejkvalitnější šafrán. Íránci ho hojně používají při přípravě slaných i sladkých pokrmů, často přidává i do čajů a studených nápojů. Kilo šafránu vás zde přijde na cca 16 000Kč, jeho cena se vývozem může až mnohonásobně zvýšit. Dalším velice typickým kořením pro perskou kuchyni je sumac. Koření, které se získává z plodových palic škumpy koželužské. Vyznačuje se nakyslou lehce citronovou chutí a v Íránu je hojně používám k dochucování, často se s ním setkáte na stole vedle slánky a pepřenky. Na tržnicích samozřejmě narazíte i na nám známější koření, jako je kmín, kurkuma, kari, koriandr, či kayenský pepř. Velké oblibě se těší i sušené ovoce, které se používá buď k přímé konzumaci, na přípravu čajů, nebo se strouhá do pokrmu jako koření, například sušená limeta, která je oblíbená pro svoji lehce nauzenou kyselou chuť. V neposlední řadě zde můžete zakoupit různé druhy ořechů, či semínek nebo sušené byliny. Kromě šafránu, je Írán známý i pěstováním růží, jejich okvětní lístky se používají na výrobu růžových vod a olejů, ale i v kuchyni. Plátky růží krásně dobarví jakýkoliv pokrm a pro svou barvu se přidávají zejména do salátů. Další velice netradiční pochutinou, kterou si můžete zakoupit na každé íránské tržnici je Goje sabz. Tyto nasolené zelené kuličky jsou u místních velice oblíbené, cizince však svojí chutí mohou poněkud zaskočit. Jde totiž o nezralé plody jednoho druhu švestky zasypané solí, která z nich vytahuje vodu. Nutno říct, že v horkých letních dnech dokáží krásně osvěžit.

Velice rozsáhlou kapitolou by mohly být íránské sladkosti, ale tuto oblast si budete muset prozkoumat sami, protože sladkému moc neholduji a jestli jste už byli kdekoliv na Blízkém východě, asi víte, že úroveň sladkosti se od té naší značně liší. Zkuste si říct, že k čaji nechcete cukr a vysloužíte si značně udivené pohledy. Místní vás následně budou po celou dubu konzumace po očku pozorovat, jestli vám to tak opravdu chutná, zda jestli jste to vůbec přežili. K čaji vždy dostanete homoli cukru na špejli, kterou si v nápoji máte vymáchat a ideálně nechat úplně rozpustit. Osobně si myslím, že vzhledem k velikosti hrníčku a homole, bych čaj následně musela jíst lžičkou. Jedinou sladkost, kterou jsem ochutnala, byla specialita města Isfahan a jeho okolí, kaho and sekanjebin. Salát se sirupem. Ač to zní zvláštně, tak lehce nahořklé listy zeleného salátu máčené v přehnaně sladkém sirupu, tvoří chutnou kombinaci a jistě stojí za vyzkoušení. Když už budete v Isafahanu na náměstí Naghsh-e Jahan, které je obklopené kruhovým tržištěm, navštivte kavárničku Café Narvan, nic vegan tam sice myslím nemají, ale mají skvělý čaj, obsluha umí dobře anglicky a ochotně vám vysvětlí věci, které pro vás zatím byly záhadou, například íránské peníze, protože to je asi to největší peklo, co vás na cestě potká. Také tam mají rychlou wifi, což je v Íránu takový malý zázrak.

73497856_2412391255701975_8079947130141147136_n

Mezi nejčastější vegetariánská/veganská jídla, která vám v restauraci nabídnou, patří rýže s kořením, ke které dostanete zvlášť jakousi červenou omáčku, nakládanou zeleninu a salát. Vše si následně můžete smíchat dohromady dle libosti. Na červenou omáčku ovšem pozor, jednou jsem v ní našla kousek masa, je tedy možné, že ji v některých restauracích vaří spolu s masem a vám ho potom jen vyberou. Neměl by to ale standard, tradičně by se prý mělo vařit vše zvlášť a teprve potom míchat dohromady, v některých restauracích to, nejspíš pro urychlení, dělají vše naráz v jednom hrnci. Najíst je vegansky v Íránu je bohužel někdy prostě risk, jediné, co je snad vždy 100% bezpečné, je falafel, protože se do něj nedává žádný dresing. Salát na fotce se nazývá Shirazi salad, obsahuje čerstvá rajčata, okurky, cibule a zálivky z citrónu nebo limety, navrch se zasype sušenou mátou, sumacem a někdy sušenými lístky růže. Tento salát je asi taková celosvětová klasika, ve světě je znám spíše jako Israeli salad, stejný salát jsem dostala v Hebronu pod označením Palestinian salad a věřím tomu, že se s ním na dalších cestách opět setkám pod jiným názvem, ovšem opět mi bude prezentován, jako místní vynález.

Závěrem ještě malý tip. Pokud se chystáte do Íránu, určitě nevynechejte vesničku Abyaneh, jednu z nejstarších Íránských vesnic, kde stále žijí její obyvatelé poměrně tradičním způsobem života a při bloudění jejími malebnými uličky si dejte pečené brambory na kamnech a čaj.

Ráda bych ještě podotkla, že tento článek je shrnutím čistě mých poznatků a zkušeností, je možné, že při vaší návštěvě této překrásné země bude všechno jinak a vaše dojmy budou zcela jiné. Pro případ, že byste se chtěli před cestou trochu více informovat, což určitě doporučuji, zde jsem našla hezký článek o veganském stravování. Enjoy a díky, že jste to dočetli.
https://www.mypersiancorner.com/vegan-in-iran/
https://www.thenomadicvegan.com/vegan-persian-food-vegan-iranian-food/#Khoresh


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

5 Komentářů k “Veganství v Íránu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>