7 míst, které musí v Berlíně navštívit každý vegan

Berlín dlouho dobu platil za veganskou Mekku, asi nejveganizovanější město světa, kam se musí jednou za život podívat každý vegan. Před deseti lety jsme do berlínské metropole vyráželi na veganské burgery, sýry a další jídla, o kterých jsme si v Čechách mohli nechat jen zdát. Dnes to již dávno není pravda, na burger nebo párek v rohlíku si zajdete i v Praze, Berlín však jistojistě stojí za návštěvu.

Obecně v Berlíně není problém se venku najíst takřka kdekoliv, spousta restaurací nabízí veganské možnosti, ve fastfoodech nezřídka najdete veganské burgery atd. a na nabídku veganského občerstvená narazíte každou chvíli, a to za velice příjemné ceny. Hlavní jídlo pořídíte za cca 6-12 euro, burger a další rychlovky okolo 4 euro.

Pojďme se ale nyní už podívat na ty největší veganské „špeky“, bez jejichž návštěvy z Berlína určitě neodjíždějte…

Večeře v YoYo - burger s oblohou a wurst. A nealko pivo.
Večeře v YoYo – burger s oblohou a wurst. A nealko pivo.

Mezi zdejší legendy patří veganské bistro YoYo Foodworld. Nabízí širokou škálu burgerů s napodobeninami kuřecího, hovězího atd. masa v ceně okolo 4 euro, za další 2 eura k nim dostanete kotel domácích hranolek. Dát si můžete i klasický německý buřt, pizzu a další „junk food“. Po cestě se můžete u stanice Warschauer Str. zastavit ve veganském supermarketu Veganz. Zejména jejich sladká ulička s nespočtem sušenek a legendární řada chlaďáků s veganskými sýry a uzeninami stojí za to.

Noční Veganz láká k návštěvě.
Noční Veganz láká k návštěvě.

O pár set metrů dál sídlí legendární tělocvična Berlin Stength, propojená s místní hardcore scénou. Narazíte tu na celou řadu veganů, mimo jiné jde o domovský gym Patrika Baboumiana. Pokud se věnujete silovému tréninku, stojí za návštěvu. Jediné negativum je, že jednorázový vstup je poměrně drahý – 15 euro, případně 12, pokud vás přivede někdo ze stávajících členů.

Vstup do Berlin Strength.
Vstup do Berlin Strength.

Další veganská burgerárna je Yellow Sunshine v Kreuzbergu (edit 2019: Yellow Sunshine naneštěstí ukončilo provoz). Nachází se nedaleko stanice Görlitzer Bahnhof a nabízí nepřeberné množství burgerů, do kterých si můžete dát navíc veganský sýr, slaninu a další. Za sebe doporučuji si přiobjednat smažené „kuřecí“ nugetky, jejichž chuť je až nebezpečně autentická.

Vegetariánský řezník.
Vegetariánský řezník.

Vynechat byste určitě neměli bistro vegetariánského řezníka Der Vegetarische Metzger. Dostanete zde různé rostlinné napodobeniny klasických fastfoodových jídel, které se však chutí, texturou atd. velice blíží své živočišné předloze. Vedle řady burgerů si zde za 4 eura můžete dát například veganský kebab a na cestu domů si přibalit chlazené polotovary v ceně okolo 4 eur za balení. Řezník je opravdu vegetariánský, nikoliv veganský, ale veganská nabídka je jasně oddělena a veganské polotovary jsou ve zvláštní lednici, takže se nemůžete splést.

Viasko je zóna bez kožešin. Včetně umělých.
Viasko je zóna bez kožešin. Včetně umělých.

Pokud budete v Berlíně přes víkend, určitě zkuste zajít na brunch do restaurace Viasko. Čeká vás systém all you can eat s obrovským množstvím luštěninových a těstovinových salátů, různých druhů seitanu, tofu, několik teplých jídel, zákusky atd. Brunch začíná v 11:00 a končí v 15:00. Zaplatíte za něj 14 euro na osobu. Je nutná rezervace, protože bývá pravidelně vyprodán; případně můžete zkusit okolo jedné hodiny i bez rezervace, zda-li se neuvolnilo místo. Do restaurace je zakázán vstup s kožešinami i jejich napodobeninami, tak pozor na límce a bambulky na čepicích.

Na nákupy kosmetiky a drogerie si můžete skočit do sítě supermarketů Alnatura. Vše veganské je dobře označeno. Nákupy jsou zajímavé hlavně tím, že ceny jsou zde výrazně lepší než u nás; například zubní pasty začínají na zhruba 40,- a i ty lepší stojí okolo 60,- atd.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

5 Komentářů k “7 míst, které musí v Berlíně navštívit každý vegan

 • 16.1.2018 at 6.00
  Permalink

  Ahoj, pokud navštívite Berlin za účelem veganskych jídel, určitě nevynechejte take male řeznictví/bisto L’herbivore s naprosto skvělými burgery (5euro) ( vše je ze sejtanu ) nachází se ve Friedrichshain, nedaleko zastávky tram – straßmannstraße.
  Když už navštívite Veganz, hned v prvním patře stejně budovy je restaurace The Bowl(10euro), též veganska.
  Na Boxhagenerstraße je restaurace Nil, najdete zde Súdánské speciality i ve Vegan podobě(5euro)
  Další a jedna z tech úplně nejlepších co v Berlíně znám je Vöner na Boxhagenerstraße, maji tu vše vegan, místo Döner kebab dostanete Vöner za cca 5 euro, rozhodně doporucuju hranolky s jejich “sýrem“ nic lepšího nenajdete.
  Všechny restaurace jsou ve čtvrti Friedrichshain, je jich tam nespočetně mnoho. :)
  A nezapomeňte třeba na vegan zmrzku.

  Reply
 • 25.6.2018 at 13.11
  Permalink

  Zákaz vstupu do restaurace s napodobeninami kožešin je podle mě už trochu moc. (P.S.: jsem vegan..)

  Reply
 • 18.8.2018 at 8.41
  Permalink

  zubní pasta Alnatura stojí v Rossmannu 39.90 :)

  Reply
 • 14.1.2019 at 23.16
  Permalink

  Yellow Sunshine bohužel před pár měsíci zavřelo, věčná škoda, jejich burgery nebo veganský currywurst byly fenomenální.

  Reply
  • Pavel Houdek
   9.2.2019 at 15.10
   Permalink

   Díky za upozorněnění, upravím v článku.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>