Velrybářská sezóna začala

Islandští velrybáři zabili předevčírem první velrybu letošní sezony – druhého největšího žijícího tvora na planetě, ohroženého druhu podle Mezinárodního svaz ochrany přírody, plejtváka myšoka.

Téměř všechno maso z letošní lovecké sezóny je určeno na export pro japonský trh, navzdory zákazu obchodu s plejtvákem myšokem v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Japonsko letos z Islandu očekává 2000 tun velrybího masa.

Od roku 2003, kdy byl lov velryb znovuobnoven po masivní sabotáží Roda Coronada ze Sea Shepherd v roce 1986, islandští velrybáři zabili téměř 1000 velryb, z toho přes 400 ohrožených plejtváků myšok.

Příběh o tom, jak byl islandský velrybářský průmysl na 17 let zastaven jednou z největších environmentálních sabotáží v dějinách, vypráví český film Raid On Reykjavik Reloaded:

Raid on Reykjavik Reloaded (full movie) (EN, Sp, Ru) from Jan Hanus on Vimeo.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>