Pamela Anderson podpořila aktivisty chránící velryby na Faerských ostrovech

Sea Shepherd, celosvětově působící organizace věnující se přímé akci na ochranu života mořských tvorů, spustila operaci GrindStop 2014. Jejím cílem je zastavit „grindování“ na Faerských ostrovech. Grindování (slovo odvozené od faerského výrazu „grindarap ,“ které znamená „zabíjení velryb“) je krutý způsob lovu, kdy jsou velryby nebo delfíni během jejich pravidelné migrace nahnáni do mělkých vod zátoky, odkud jsou lany nebo háky zaraženými do dýchacích otvorů vytaženy na břeh. Tam jim faerští rybáři mačetami přesekávají páteř, což se zřídkakdy povede napoprvé – kytovci spíše umírají dlouhé minuty. Ušetřen není nikdo – zabíjeny jsou mláďata i těhotné samice. Jejich krev pravidelně obarví vodu v zátoce na červeno na dlouhé hodiny.

Sea Shepherd srovnávají vybíjení velryb a delfínů na Faerských ostrovech se známým vražděním delfínů v japonské zátoce Taiji. Letošní léto patrolují faerské vody rychlé čluny Sea Shepherd, které migrující kytovce eskortují zpět na volné moře. Kampaň GrindStop 2014 vedle přímé akce cílí i na vzdělávání místních, práci s médii, tlak na místní vládu a také zapojení celebrit.

Poslední osobností, která Sea Shepherd v boji proti vybíjení kytovců na Faerských ostrovech podpořila, je Pamela Anderson, bývalá hvězda seriálu Pobřežní hlídka, dnes veganka a aktivistka v oblasti ochrany zvířat. Na tiskové konferenci 1. srpna řekla následující:

„Je načase zastavit tu prehistorickou ohavnost, které říkají grind. Podporuji snahu Sea Shepherd ukončit toto krutý a bezcitný masakr bezbranných velryb, které jsou vysoce inteligentní a velmi podobné člověku. Stejně jako my mají rodiny, které milují a stejně jako my se o ně starají, mají vlastní jazyk a vlastní unikátní jméno, stejně jako velmi složitou sociální strukturu. Stejně jako my.“

Níže najdete krátké video z probíhající kampaně:


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>