Další studie potvrdila, že mléko neprospívá zdraví

Nová masivní studie Uppsalské univerzity ve Švédsku došla k závěru, že konzumace mléka přispívá (nejen) k riziku zlomenin kostí. Vědci zkoumali několik let stravu 61.400 žen od roku 1987-1990 a následně stravu 45.300 mužů od roku 1997. Stran mléka došli k jasnému závěrů, které shrnují takto: „Naše studie zpochybňuje doporučení konzumovat velké množství mléka jako prevenci zlomenin kostí.“

Výsledek byl ale ještě horší: „Vyšší konzumace mléka nesnižuje riziko zlomenin; namísto toho ji lze spojit s vyšší úmrtností,“ píše se ve studii. „Ženy, které denně pily tři a více sklenic mléka, měli dvojnásobnou šanci, že na konci studie budou mrtvé, ve srovnání s těmi, které pili méně než jednu sklenici denně,“ vysvětlil profesor Karl Michealsson, vedoucí výzkumník, a dodal: „ty s nejvyšším příjmem mléka měly také o 50 vyšší riziko zlomeniny pánve.“

Celá studie zde: http://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

3 Komentářů k “Další studie potvrdila, že mléko neprospívá zdraví

 • 1.11.2014 at 9.09
  Permalink

  Článku by na serióznosti dodalo, kdyby se přidal i závěr abstraktu:

  Given the observational study designs with the inherent possibility of residual confounding and reverse causation phenomena, a cautious interpretation of the results is recommended.

  Ad „inherent possibility of residual confounding“:
  Vzhledem k rozsahu observační studie se data o spotřebě mléka získávala z odhadu zkoumaného jedince (a z abstraktu se mi zdá, že ten dotazník byl jen jednorázový + druhý dotazník pro ženy v roce 1997) a data v podobě jedné, dvou a tří sklenic denně jsou nanejvýš přibližná.

  Ad „reverse causation phenomena“: Druhá věc je, že se z takové studie těžko zjišťuje příčinnost. Mohlo to sice být tak, že pití 2-3 sklenic mléka denně vede k vyššímu počtu zlomenin, ale také naopak, že větší pravděpodobnost zlomeniny vede k větší spotřebě mléka. Ne všechno co koreluje, má i příčinnou souvislost.

  Myslím, že etické důvody mají větší šanci uspět a přivést lidi k životnímu veganství než měnící se závěry vědy o ne/vhodnosti živočišné stravy, protože půjde-li veganům především o zdraví, pak se veganství klidně vzdají, pokud by se někdy náhodou zjistilo, že v živočišné stravě je nějaká magická komponenta, která prodlužuje život v průměru o 5 % a nedá se replikovat bez živočišných zdrojů.

  Reply
 • vegaholic
  1.11.2014 at 22.35
  Permalink

  V zásadě souhlas a díky za doplnění.

  Reply
 • 5.1.2016 at 22.30
  Permalink

  Byla jsem přes 10 let veganka. Několik lidí v mém okolí bylo vegany. Všem se nám (5 lidí) se v době veganství zhoršily zuby a to dost. Je pravda, že v době začátků veganství jsme neznali obohacená mléka o vápník a listovou zeleninu bohatou na vápník a svoji roli mohl sehrát i nedostatek vitamínu D. Vrátila jsem se k vegetariánství. Kupuju mléčné výrobky, když mám pocit, že je potřebuju a výhradně z farem, kde se ke zvířatům chovají relativně slušně. Za dob veganství jsem nebyla nijak zvlášť nemocná (až na problémy se zuby) ale nikdy jsem se necítila úplně v pohodě. Jako vegetariánka se cítím být úplně zdravá. Etické důvody pro veganství uznávám a navždy budu, ale bohužel zdraví pro mě bylo přednější. Tím jsem chtěla říct, že šíření veganství by se mělo ubírat jiným směrem, než cestou prohlašování, že mléko a další živočišné produkty jsou škodlivé. To škodí i veganství samotnému. Takový začínající vegan si totiž řekne: Mléko je škodlivé, nemusím řešit jeho náhradu ve stravě a po pár letech zjistí, že má problémy s nedostatkem vápníku a pak už je většinou pozdě…vrátí se k vegetariánství nebo i k masu (znám ze svého okolí). Podle mě by vegané, kteří chtějí šířit zdravé veganství měly k mléku zaujmout tento postoj: Mléko obsahuje zejména vápník, který je v rostlinné stravě málo zastoupený. Pokud mléko z jídelníčku vyloučíme a nenahradíme ho jinými zdroji vápníku (obohacená mléka, listová zelenina) je vysoce pravděpodobné, že nám bude citelně scházet.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>