Sýr jako droga. Doslova.

Kolikrát jste kolem sebe slyšeli: „Když já bez sýru nemůžu být“? Nedávná studie publikovaná v U.S. National Library of Medicine předběžně ukázala, že tento výrok nemusí být daleko od pravdy. Sýr je totiž podobně jako drogy návykový. Efekt závislosti způsobuje kasomorfin, který působí na dopaminové receptory. Podle studie je míra závislosti na potravinách tím větší, čím více jsou průmyslově zpracované a bohaté na tuky. Jde zatím o první výsledky, na jejich potvrzení bude potřeba dalšího zkoumání.

Zdroj: http://www.latimes.com/food/dailydish/la-dd-cheese-addictive-drugs-20151022-story.html


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Jeden komentář k “Sýr jako droga. Doslova.

  • 12.7.2017 at 13.47
    Permalink

    Omlouvala, ale tohle mi nepřijde jakože nějak moc seriozní článek. Já jakože veganství fandím, a vegan sýru zvlášt, ale bohužel mi padlo oko zrovna na tohle :)

    Když tak zdrojovala bych i http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/rn-231, tedy článek co je sice za paywallem, ale je to z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA)

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>