Profi hokejista na rostlinné stravě: Michael Zigomanis

Michael Zigomanis (1981) je kanadský profesionální hokejista, momentálně působící – jak se mezi fanoušky říká – na farmě, tedy ve druhé americké nejsledovanější soutěži po NHL, American Hockey League (AHL). Do NHL byl úspěšně draftován v roce 2001 a odehrál zde 197 zápasů, včetně 22 s Pittsburg Penguines během jejich slavné cesty za Stanley Cupem v roce 2009 (kde si zahrál po boku Čecha Petra Sýkory).

Michael je od roku 2011 veganem a podle svých slov čtyři roky před tím téměř nejedl maso. Primární motivací je pro něj vlastní zdraví: „Podstoupil jsme několik operací a rozhodl se změnit své stravování,“ vysvětluje. Na druhém místě u něho stojí ekologické důvody, na třetím práva zvířat.

„Vzdát se mléčných výrobků bylo pro mě to nejtěžší. Cítím se lépe, a nejde jen o teď. Myslím na své zdraví za 10, 15 let,“ dodává. A jak se jeho stravování odrazilo na sportovní výkonnosti? „Bylo to skvělé. Omezil se výskyt zánětů, kontroluji svůj adrenalin a mám více energie,“ odpovídá Michael.

A jak jde dohromady veganství a hokej? „Myslím, že být vegan znamená dostat stigma, když si vás tak kluci zařadí. Hokej je macho sport. Co si ale vybavíte, když se řekne vegan? Dlouhé vlasy. Batikované tričko. To je jedna podoba. Ale jsou tu veganští kulturisté, bojovníci MMA, fotbalisté, basketbalisté, triatlonisté. Všichni ultramaratonci jsou vegani,“ směje se Michael.

Protože život profesionálního hokejisty znamená spousty cestování, Michael si často připravuje jídlo sám – quinou, tofu, saláty, ovoce, zeleninu. Přípravou jídla stráví odhadem 10 hodin týdně. Na cestu na zápas si zpravidla bere připravený oběd a často volá dopředu na hotel, aby mu připravili na pokoj lednici, aby si měl kam dát večeři a předzápasové jídlo. Také sebou nosí pytel ořechů a semen, které zapíjí kokosovou vodou.

Byl osloven, aby napsal knihu, ale odmítl. Dostal nabídku na sérii přednášek, ale nemyslí si, že by byl v pozici, kdy by mohl lidem říkat, co mají dělat. „Co funguje u mě nemusí fungovat u někoho jiného. Přichází velká změna paradigmatu směrem k vegetariánství, ale pro spoustu lidí je ještě těžké to pochopit,“ vysvětluje Michael.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>