Timothy Shieff: vegan, který porazil gravitaci

Timothy Shieff, jehož přezdívka se asi do češtiny nedá přeložit lépe než jako „Drát pod proudem,“ je jedním z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) světových free runnerů. V roce 2009 vyhrál Barclaycard World Freerun Championship, nejprestižnější soutěž této disciplíny, první místo si odnesl také z Red Bull Art of Motion, kde vloni zasedal i jako porotce. Že free running neznáte? Obecně řečeno jde o sport, kde se provádí to, co známe z nových filmů o Jamesi Bondovi nebo Jasonu Bourneovi: běhá se po stěnách, skáče po střechách a všemi možnými dalšími způsoby se popírají zákony fyziky a gravitace.

Wikipedia ho popisuje následně: „Freerunnerům jde o to, aby ve své cestě hladce a plynule překonali překážku, reagují na okolí pomocí různých pohybů jako vaulty (přeskoky), skoky, „somersaults“ a jiné akrobatické pohyby, vytvářející atleticky a esteticky vypadající způsob pohybu. Na rozdíl od parkouru jsou povoleny akrobatické pohyby a skoky, přičemž Freerunning je více zaměřen na estetiku a krásu pohybu. Tréninky probíhají většinou v tělocvičnách, nebo v městských prostorech, které jsou plné různých překážek.“

Rich Roll Timothyho disciplínu popsal jako „fyzické, jakoby politické, umělecké performance – demonstrace toho, jak můžeme žít v harmonii s přírodou a naším bezprostředním okolím. Změna náhledu na to, co pro nás znamená budova, střecha, obrubník nebo zábradlí tím, že jejich funkci obrátí vzhůru nohama a rozšíří možnosti, jak s nimi může člověk zacházet.“ Na free running potřebujete dokonale ovládat svoje tělo: musíte mít vynikající koordinaci, neuvěřitelnou sílu a schopnost vyvinout ohromnou rychlost.



„Upřímně, Timothyho sportovní dovednosti – a jeho zajímavý vztah se strachem, který mu dovoluje pustit se do věcí, do kterých by se většina z nás neodvážila – jsou až druhotné k jeho nezdolnému odhodlání inspirovat další lidi po celém světě ke zdokonalování sebe sama skrze sport, který tu moc má,“
pokračoval o něm Rich Roll.

Timothy se narodil v roce 1988 v USA, ale když mu byli tři, jeho rodina se přestěhovala do Anglie. Jako dítě se věnoval breakdance, což mu dalo solidní základ do jeho sportu – není náhodou, že mezi jeho známé kousky patří stojka na jedné ruce a „vlajky.“ Jeho videa na YouTube mají milionovou sledovanost.

Timothy je od roku 2012 vegan. Je tak dalším sportovcem, který boří zakořeněné předpoklady o výživě a vrcholovém sportu. Zvláště pak sportu jako je tento, kde je to na první místě síla, rychlost celého těla a koordinace, co rozhoduje mezi úspěchem a potenciálně smrtelným zraněním.

O přechodu na veganství říká: „Hodně lidí pohybující se v mém umění a podobných sportech/hnutích se stravuje podle paleo diety, což je určitě zdravější, než většina ostatních způsobů stravování, ale chybí v ní soucit. Spousta z nich tvrdí, že paleo je zdravější než veganství, protože to je „strava, kterou bychom měli jíst.“ To je hodně zpátečnické uvažování a moderní věda nám dokázala, že veganství je stejně tak zdraví, možná i zdravější, a méně sobecká.“

„Co mi opravdu pomohlo překonat to, co podle mě byla skutečná závislost na mase, byla skutečnost, že to nebylo o mě. Nikdy bych nebyl schopný sám zabít zvíře jen proto, abych se najedl, tak nemám právo za to zaplatit někomu jinému. Taky nechci, aby zvířata umírala nebo trpěla jenom proto, abych si pár minut denně užíval nějakou chuť nebo konzistenci,“ pokračuje.

A jak se to odrazilo na sportu a tréninku? „Dalo mi to novou dávku energie. Mám ji mnohem víc, než jsem měl za dlouhé roky. Znovu se cítím, jako by mi bylo 10 a běhal jsem po dvorku. Mám mnohem silnější a uvolněnější klouby, protože jsem shodil nadbytečnou váhu, a zlepšila se mi regenerace,“ říká Timothy.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>