Torre Washington: svaly jak ze železa. Bez masa.

Asi málokdo by si v souvislosti s veganstvím vybavil kulturistiku. Vždyť jeden z nejúporněji se držících mýtů, se kterým se vegani denně potkávají, je ten, že veganství není vhodné pro fyzicky pracující, protože by neměli energii, případně, že vegané nemají dostatek bílkovin pro tvorbu svalové hmoty. Představme si tedy člověka, který na tyto mýty odpovídá ne teorií, ale čirou praxí.

Torre Washington přezdívaný Vegan Dread je osmatřicetiletý profesionální (naturální) kulturista, který nikdy nejedl maso a od roku 1998 je vegan. Soutěží na profesionální úrovni, sbírá trofeje (naposledy vyhrál svou váhovou kategorii na Muscle Mania v Miami a soutěž INBF/WNBF v roce 2013) a podle svých vlastních slov „neví, co to znamená být nemocný.“

Torre pochází z Jamaiky. K silovém sportu se dostal v patnácti letech, a to klasikou: koukal na akční filmy televizi a chtěl mít větší svaly. Pořádně se trápit zvedáním železa ale začal až na vysoké škole v USA, když se v důsledku zranění nemohl věnovat oblíbenému americkému fotbalu. Když v roce 2008 vyhrál jeho dobrý kamarád profesionální kulturistickou soutěž, nechal se inspirovat a pustil se do kulturistiky také. Po roce se zúčastnil první soutěže, kde získal medaili za třetí místo. O půl roku později svou druhou soutěž (SNBF) vyhrál a odnesl si domů profesionální kulturistický titul.

Při přechodu na veganství zaznamenal výrazné zkrácení doby regenerace, ať už po těžkém tréninku, nebo nedostatku spánku. Také si pochvaluje, že na rozdíl od dalších kulturistů nemusí díky veganskému stravování postupovat dehydrataci nebo rýsování.

Jak vypadá výživa profesionálního veganského kulturisty, který trénuje pětkrát týdně? Torre jí šestkrát denně (a všem veganským sportovcům doporučuje jíst minimálně 4 plnohodnotná jídla každý den). Snídá vločky, které doplňuje 24g sojového proteinu, k obědu jí tofu s brokolicí nebo sendvič s burákovým máslem, po tréninku následuje další 24g proteinový shake a večeře, která je stejná jako oběd. Tyto jídla jsou doplněny dvěma svačinami v podobě proteinových tyčinek.

Na otázku, co by poradil lidem, kteří by se chtěli pustit do kulturistiky, odpovídá Torre s nadhledem: „Začněte a udělejte první kroky k tomu, abyste se dostali do kondice: projděte se a dělejte kliky.“

Torre-2


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>