Veganská sportovní legenda Murray Rose

Vidět dnes ve vrcholovém sportu na stupních vítězů vegany není zase tak výjimečný jev. O těch nejúspěšnějších se snažíme informovat i na našem portále. Jsou ale vegané ve vrcholovém sportu novinkou posledních let?

Samozřejmě, že nikoliv. Příkladem je australská plavecká legenda Murray Rose, šestinásobný držitel olympijské medaile (čtyři zlaté, jedna stříbrná, jedna bronzová), který patnáckrát překonal světový rekord a v jeden moment byl držitelem světového rekordu na 400, 800 i 1500 metrů volným stylem.

Olympijský debut si odbyl jako sedmnáctiletý v roce 1956 v Melbourne, kde získal hned tři zlaté medaile. O čtyři roky později v Římě přidal další tři. Zároveň stihl vystudovat vysokou školu v oboru ekonomiky a marketingu, kde získal titul bakalář.

Murray Rose se po celou svou aktivní sportovní kariéru stravoval vegansky. V roce 1958 v rozhovoru pro rádiový pořad „Vsaď svůj život“ řekl, že za zlaté medaile z roku 1956 dost možná vděčí právě veganské stravě.

Murray Rose zemřel v roce 2012 ve věku 73 let na leukémii. Na jeho počet nese jeho jméno olympijský bazén v Sydney.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>