Žlutá radost: pět způsobů, jak jíst pampelišky

S jarem vykvetly pampelišky. Zatímco milovníci golfových trávníků je nenávidí a berou je chemickým útokem, vegani a veganky se radují, neboť mohou naplnit klišé o tom, že vegani jedí trávu… Pampeliška není jen krásná kytka a léčivka (ne nadarmo se jmenuje smetánka lékařská), ale je v podstatě zeleninou, která má to štěstí, že ji velko-zelináři ještě neobjevili, tudíž roste zdarma na každé louce. Sníst lze v podstatě celá rostlina – v dnešním článku si představíme některé recepty.

Babičkovskou klasikou je pampeliškový „jakomed,“ vyráběný z květů. Pro vegany výborný tip, jak svou prací mohou vytvořit jídlo, které následně nemusí krást včelám (med). Na internetu najdete spousty receptů, jak pampeliškový sirup vyrobit, nicméně základem je květy vyluhovat (ať už ve studené či horké vodě), přidat citrón a sladidlo, zcedit, uvařit a stáčet.

Při sběru květů narazíte jistě i na ještě nerozvinuté pupeny. Berte je taky, během chvíle si z nich uděláte domácí „jako-kapary.“ Doma je dejte do sklenice, zasypte solí a zalejte octem. Pak to strčte do lednice a nechejte pořádně uležet… K použití jako normální kapary.

Veganskou klasikou jsou pak mladé listy, které se jedí čerstvé, jako salát. Brzy zjara ještě nejsou příliš hořké, později lze hořkost listů omezit máčením ve slané vodě asi na půl hodiny. Čím déle máčíme, tím jsou listy chutnější, ale tím více vyplavíme vitaminu C, který je rozpustný ve vodě. Zajímavým tipem je také živou rostlinu na zahradě přiklopit např. hrncem – během několika dnů listy zbělejí a ztratí hořkost. Když přihodíte mladé lístky kopřiv a medvědí česnek, máte salát z louky zadarmo.

Naše babičky znali i pampeliškovou kávu. Vyrábí se z kořenů. Ty je potřeba vyčistit a nakrájet na malé kousky. Ty se hodí na pánev a upraží do ztvrdnutí – ale pozor, nesmí se spálit, to je pak na chuti kávy dost znát. Po upražení stačí kousky hodit do mlýnku na kafe a máte připravenu lahodnou domácí kávu. Bez toho, aby k vám jela přes půl světa.

A konečně, v kuchyni dá využít i růžice mladých lístků, tedy část mezi kořenem a listy. Problém je opět v jejich hořkosti, nicméně na sladkou pochoutku je přeměníte tak, že je na pár dní zahrnete na zahradě nebo v květináči hlínou.

 

 


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>