Fenomén: veganští investoři na scéně

Rostlinné alternativy k tradičním masným a mléčným výrobkům se nezadržitelně valí světem. Na veganskou vlnu naskakují i etičtí investoři.

Server VegNews nedávno informoval, že ve Spojených státech se dala dohromady neformální skupina investorů, která si říká „vegan mafia.“ Je složena z předních podnikatelů, odborníků na biotechnologie a investorů a jejich cílem je investovat do veganských start-upů. Mezi členy „vegan mafie“ patří například ředitel Google Ventures Bill Maris, který je sám vegan.

Vznikají také celé investiční skupiny se zaměřením na trh s rostlinnými alternativami a produkty. Patří mezi ně například PowerPlant Ventures, která zainvestovala do jedné z nejznámějších firem vyvíjejících a prodávajících rostlinné alternativy masa a uzenin Beyond Meat nebo řetězce Veggie Grill, nebo VegInvest, do jehož portfolia patří třeba Purple Carrot, startup dodávající veganskou krabičkovou dietu. Do stejné firmy zainvestoval i fond New Crop Capital, založený Brucem Friedrichem z PETA.

Přes 22 miliónů dolarů vybrala od investorů společnost Memphis Meats, vyvíjející „maso ze zkumavky“, pěstované na kmenových buňkách v laboratořích. Slibuje, že jejich maso spotřebuje pouze 1 % vody a půdy oproti masu se zvířat, a samozřejmě bez nutnosti trápit a zabíjet živá zvířata. Peníze do ní vložili například Bill Gates a Richard Branson. Druhý jmenovaný se pak pro server Bloomberg News vyjádřil, že věří, že do třiceti let budeme žít ve světě, kde se nebudou zabíjet zvířata.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Jeden komentář k “Fenomén: veganští investoři na scéně

  • 7.9.2017 at 4.43
    Permalink

    Ráda bych doplnila, že i Česká scéna není bez investorů, kteří hledají odpovědné a veganské projekty. Jedním z nich je Martin Rozhoň a nebo třeba skupina kolem the Advanced Food Research Institute v Jihlavě. A takových je mnohem více. Věřím, že proměně trhu je přáno a brzo (nižší desítky let) se nám povede ukončit velkochovy díky snížení poptávce po běžném mase.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>