Špičkoví boxeři přechází na veganství
Jeden z nejznámějších boxerů světa David Haye nedávno oznámil, že se stal veganem, a to z etických důvodů. Haye se tímto krokem zařadil do dlouhé řady profesionálních boxerů, kteří v poslední době přechází na veganskou stravu. Některé z nich si představíme v tomto článku.
David Haye (1980) je bývalý mistr světa organizací WBA, WBC a The Ring magazine v křížové váze a organizace WBA v těžké váze. O titul přišel v legendárním zápase s Vladimirem Kličkem. O svém veganství řekl toto: „Sledoval jsem televizní dokument o tom, jakým způsobem jsou hospodářská zvířata chována, zabíjena a připravována kvůli našemu jídlu. Viděl jsem všechny ty krávy a prasata a uvědomil jsem si, že už se na tom nadále nemůžu podílet. Bylo to příšerné. Zjistil jsem si nějaká fakta, abych se ujistil, že [na veganské stravě] budu mít dostatek bílkovin, abych mohl boxovat, a jakmile jsem si to potvrdil, přestal jsem [s jezením živočišných produktů]. A nikdy se k tomu nevrátím.“
Mezi další boxery na rostlinné stravě v profi ringu patří Bryant Jennings (1984), nikdy neporažený boxer těžké váhy, který bude v dubnu boxovat o titul světového šampiona těžké váhy právě s Vladimírem Kličkem. Když se ho lidé ptají, jak je na rostlinné stravě možné do sebe dostat dostatek bílkovin, výmluvně ukazuje na obrázek gorily sedící v poušti a říká: „Gorily, býci a další nejsilnější zvířata nejedí maso. Proč bychom ho měli jíst my?“
Dalším veganem v profi ringu je Timothy Bradley (1983), bývalý mistr organizace WBO ve velterové váze a dvojnásobný juniorský šampion téže organizace. Veganem je od roku 2008 a pochvaluje si vliv rostlinné stravy na trénink: „Po změně v mém jídelníčku jsem byl schopen zvýšit tréninkovou zátěž – mohl jsem trénovat tvrději, rychleji a déle, než kdykoliv před tím. […] Díky veganské stravě mám tolik energie, že někdy mám potíže se spánkem.“
Bernard Hopkins (1965) je opravdová boxerská legenda a dlouholetý vegan – již v roce 2001 mu jeho soupeř v rámci předzápasového hecování v bitvě o titul WBC v reakci na jeho veganství nabízel talíř hamburgerů jako jeho poslední jídlo (aby byl neduživým veganem v zápase na body poražen). A už v souvislosti s tímto zápasem o něm novináři psali, že je starý a jeho největším soupeřem je jeho věk. O 14 let později Hopkins stále stojí mezi provazy – k obhajobě titulu organizace IBF nastoupil vloni ve věku 49 let. A vyhrál! Ještě v tom samém roce, tentokrát neúspěšně, boxoval i o titul organizace WBA. „Jedu na banánech a ořechách,“ odpovídá na otázku, jak je možné, že se mu stále tak daří.
Vegana v profi ringu má i sousední Polsko. Možná překvapivě jím je velmi kontroverzní Dawid Kostecki. Ze 41 zápasů 39 vyhrál, z toho 25 knockoutem a byl šampionem organizací WBC, WBF a WBA. K veganství se dostal ve vězení, kam byl odsouzen za ozbrojené loupeže v organizované skupině. Měl zde čas experimentovat s vlastním tělem a zjistil, že strava založená pouze na ovoci a zelenině má velmi dobrý vliv na jeho sportovní výkonnost. „Miluju maso a mouku, ale přestal jsem je jíst, protože chci dosáhnout úspěchu,“ okomentoval změnu svého jídelníčku.
V souvislosti s profesionálními boxery a veganstvím nejde nakonec nevzpomenout legendu Mika Tysona. Ten se však stal veganem až po ukončení kariéry, kdy měl zdravotní problémy. Na rostlinné stravě se zbavil nadváhy (zhubl 45kg) a říká: „Veganství mi dalo šanci vést zdravý život. Byl jsem tak plný všech možných drog a špatného kokainu, že jsem mohl stěží dýchat.“
Za to jak vypadají ale vděčí masité stravě. Přecijen to svalstvo roste rychleji. Jinak palec hore 😉
Tak třeba zrovna Bernard Hopkins je vegan snad 15 let… Timothy Bradley, který tady na fotce ukazuje solidní tenisáky, 7 let. Tak zrovna u nich bych se neodvážil tvrdit, že za to, jak vypadají, vděčí masu…
Co třeba Jan Muler? Ten je veganem cca 15 let a je take téměř neporazitelny 😉
Jan Muller je veganem „jen“ pár let a stal se jíma ž po skončení aktivní kariéry, bohužel..
Kulturisti, boxeri ale aj ďalší športovci konzumujú hlavne kvalitné mäso. Bielkoviny z mäsa sú základom pre rozvoj svalovej hmoty. Samozrejme je mäso potrebné doplniť o zeleninu, ale ako už bolo v komentároch spomenuté, základom je mäso. Ideálne kvalitné hovädzie alebo kuracie mäso.
Marku, máš problém s porozuměním psanému textu, nebo jsi jenom troll? Vždyť to píšeš pod článek, kde je představeno několik špičkových veganských boxerů, kteří v praxi dokazují, že maso a další živočišné produkty jsou zbytečné, a ne žádný základ 😉
tvrzení, že maso je základ pro růst svalové hmoty mi připadá podobný jako tvrzení kanibalů, že když sežerou svýho nepřítele, získají jeho sílu 😀
http://www.vegan-fighter.com/clanky/sportovci-o-vege-strave.html
„Jíst maso je podobné jako jíst anobolické steroidy. Může vám narůst hmota, ale ničíte si zdraví.“