Veggie parade: Za změnami klimatu stojí také zvířata

V sobotu 20. června zamíří do Prahy více než tisícovka veganů, vegetariánů i reduktariánů na sedmý ročník street party Veggie Parade, která má letos jako hlavní téma ekologii.

Kromě tradiční oslavy etického vztahu ke zvířatům tak chtějí pořadatelé upozornit na dopady živočišné výroby na životní prostředí. Chovy hospodářských zvířat totiž mají podle odhadů IPCC na svědomí téměř 15 % globálních změn klimatu, což je více než celosvětová doprava (včetně lodí a letadel). Jiné analýzy dokonce mluví i o desítkách procent.

„Mnoho lidí netuší, že pouhou úpravou jídelníčku mohou dosáhnout výraznější změny než třeba ekologicky šetrným cestováním nebo preferencí lokálních surovin. I hospodářská zvířata v Česku jsou totiž krmena sójou a dalšími plodinami z Jižní Ameriky, kde dochází k nevratným škodám. Nelze zapomínat ani na emise skleníkových plynů a spotřebu vody,“ zdůvodňuje volbu letošního tématu mluvčí akce Tereza Vandrovcová.

Z rozsáhlé studie provedené loni na Oxfordu týmem profesora Scarborougha přitom vyplývá, že už jen omezením konzumace masa na polovinu člověk sníží svou potravinovou uhlíkovou stopu o třetinu a ušetří tak téměř tunu CO2 za rok. Když se stejný člověk stane veganem, jeho potravinová uhlíková stopa se scvrkne dokonce o celých 60 procent.

„Výběr potravin je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak snížit svoji uhlíkovou stopu. Letos proto chceme i kvůli chystanému klimatickému summitu v Paříži upozornit na neprávem opomíjený ekologický dopad našeho jídelníčku,“ dodává Vandrovcová.

Plánovaný karneval zamíří z Václavského náměstí do Stromovky, kde budou připraveny veganské hody, koncert slovenských rapperů Presenta a Suverena a tematické přednášky. Ekologické dopady spotřebitelství přiblíží Jan Rovenský z Greenpeace, který je sám veganem už od roku 1992. Další dlouholetý vegan, sportovec a novinář Pavel Houdek zase představí publiku své tipy, jak na rostlinnou stravu s co nejmenším rozpočtem.

Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu (http://sportuj.veganka.cz) a lektorem přednášek o veganství .

9 Komentářů k “Veggie parade: Za změnami klimatu stojí také zvířata

 • 10.6.2015 at 8.26
  Permalink

  Vliv lidské produkce, včetně chovu dobytka, na klima se dosud neprokázal a IPCC je nedůvěryhodná organizace.

  Stavy dobytka v ČR se za posledních 70 let snížily o více jak 60 % díky přechodu z animální trakce na trakci dieselovou, benzínovou a elektrickou, tedy obyvatelé ČR mají dostatečně nadděláno do zásoby.

  Reply
  • 10.6.2015 at 11.14
   Permalink

   Vliv lidské produkce, včetně chovu dobytka, na klima se dosud neprokázal a IPCC je nedůvěryhodná organizace.

   Je nějaká odborná organizace, které jsi ochoten věřit? Jak by vypadal důkaz, který by tě přesvědčil?

   Stavy dobytka v ČR se za posledních 70 let snížily o více jak 60 % díky přechodu z animální trakce na trakci dieselovou, benzínovou a elektrickou, tedy obyvatelé ČR mají dostatečně nadděláno do zásoby.

   Spotřeba masa vzrostla ale podle http://www.wikiskripta.eu/index.php/Statistika_spot%C5%99eby_potravin z 38,1 kg (1936) na 80,8 kg (2007), tj. dvakrát, tak jakápak pozitivní změna?

   Reply
   • 12.6.2015 at 6.06
    Permalink

    Jsem ochoten věřit jasným a ověřitelným důkazům, ty IPCC dosud nikdy nepředložilo, naopak se jasně v IPCC prokázala manipulace s daty a střet zájmů.

    Já za to nemohu že nerozumíte psanému textu. Před 70. lety a dřív se u nás nejezdilo a neoralo na ropu a elektřinu, ale s pomocí zvířecí síly. Na to bylo potřeba takové velké množství zvířat, že i současná dvojnásobná spotřeba masa je proti tomu velmi nízká. Češi tak mají nadděláno na dlouhou dobu dopředu, tolik hospodářských zvířat kolik u nás bylo tehdy tady hned tak nebude.

    Reply
   • 12.6.2015 at 6.15
    Permalink

    Co se týká té statistiky spotřeby masa, tak o evidenci každého prasete před zavedením centrálně plánovaného hospodářství se dá úspěšně pochybovat, bylo to zcela mimo dosah úřadů.

    Reply
 • 12.6.2015 at 13.04
  Permalink

  Možná, že mají hospodářská zvířata negativní vliv na vývoj klimatu. V současném zemědělství, ale zvířata bohužel potřebujeme. Například v ČR je díky snížení množství hospodářských zvířat v mnoha podnicích nedostatek hnoje na vyhnojení polí a všechno hnojení jde skrz průmyslová hnojiva. To způsobuje úbytek humusu a má další negativní dopady. Sic jde hnůj částečně nahradit zeleným hnojením, ale dost těžko a málokterý zemědělec to zvládne.

  Reply
 • 12.6.2015 at 17.41
  Permalink

  Množství dobytka chovaného v ČR klesá úměrně tomu, jak roste jeho dovoz ze zemí kde je jeho produkce více dotována. O souvislosti s tohoto úbytku s přechodem na dieselovou trakci silně pochybuji. Také nechápu, že tady někdo viní IPCC s nedůvěryhodnosti a potom sám překrucuje fakta a vymýšlí hovadiny. V padesátých letech se ještě zvířata k hospodářským pracím i ve velkém hojně využívala a stavy skotu v roce 1950 se udávají okolo 2 700 000 kusů. Poté i přes nárůst mechanizace dosáhly vrcholu v letech devadesátých- přes 3 500 000 a rapidně začaly klesat po našem vstupu do EU (dnes se pohybují do 1 300 000kusů).
  Pro mě jako vegana je ale stejně jedno odkud konzumované maso pochází, protože zvíře určené k porážce trpí stejně tak u nás jako v zahraničí .
  Co se týká zemědělských půd, mám za to, že jsou nadměrným používáním dusíkatých hnojiv ničeny a to ani nemluvím o kontaminacích vodních zdrojů dusíkatými látkami.

  Reply
 • 9.12.2016 at 15.39
  Permalink

  Bože to jsou zase lži a manipulace… Stačí si uvědomit, že v poměrně nedávné minulosti žila na zemi obrovská stáda bizonů, slonů, nosorožců, afrických kopytníků…a zajímavé, že si s tím Země dokázala poradit. Proč by si neporadila teď, když je holt namísto divokých turů populace těch domácích? Země umí moc dobře využít zvířecí trus i prdy, o to se nebojte.
  Skleníkový efekt způsobují továrny a doprava – mimochodem ta doprava, která veganům vozí například oblíbené exotické ovoce a semínka. O chybějících zákonech na ochranu přírody v zemích, kde se prostě zničí původní les i se zvířaty a nahradí plantáží něčeho, co se pak dá vyvážet, ani nemluvě. Zlo není jen palmový olej, ale i banány, avokádo, ananas apod. exotika, která nemá v jídelníčku Evropana co pohledávat.

  Reply
  • Pavel Houdek
   9.12.2016 at 16.43
   Permalink

   Ta Vaše stáda se velikostí ani řádově (!!) neblížila současné populaci tzv. hospodářských zvířat. Doporučuji se dovzdělat.
   Skleníkový efekt způsobuje samozřejmě i doprava, ovšem největším přispěvovatelem je živočišná výroba (asi dvojnásobná oproti veškeré světové dopravě).
   Veganství samozřejmě neznamená, že musíte jíst exotické ovoce, jak jste na to přišel?

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>