Vegan sport club se představuje

Přesně před dvěma lety vznikl projekt Vegan sport club. Co jsme zač, co všechno máme za sebou a co před sebou?

Vegan sport club je volné sdružení sportujících veganů a veganek, bez ohledu na sportovní disciplínu a výkonnostní úroveň. Máme mezi sebou lidi, co zajdou dvakrát týdně na trénink, stejně jako mnoho závodníků a závodnic na úrovni české i evropské špičky. Co máme společného, je veganství, chuť a touha ho propagovat a šířit, a lásku ke sportu. Fungujeme na dobrovolnické a neziskové bázi.

Jednou z nejviditelnějších aktivit jsou naše veřejné tréninky, určené začátečníkům či mírně pokročilým, kde si lze vyzkoušet nové sportovní disciplíny, zdokonalit se v základech, a hlavně poznat spoustu podobně naladěných lidí. Zatrénovat si s námi může kdokoliv, ať už je vegan, k veganství směřuje nebo o něm zatím jen uvažuje. Tréninky vždy vedou dlouholetí profesionální trenéři (vegani) z našich řad.

Za poslední rok jsme pro širokou veřejnost uspořádali víc jak 30 tréninků. Většina z nich proběhla v Praze, ale konaly se i v Brně nebo Příbrami. Jejich zaměření bylo více než široké, od disciplín obecného sportovního základu jako je běh nebo silový trénink, přes moderní dynamické sporty jako je strongman, MMA či crossfit, až po specifické sporty typu skateboarding. Řadu z nich jsme pro velký zájem několikrát opakovali. Od dubna letošního roku je možné s námi v Praze trénovat pravidelně každý týden, a to bojové sporty (konkrétně boj v postoji) pod vedením Ladislava Petrželky.

Všechny naše tréninky jsou zdarma a trenéři je vedou v rámci propagace veganství bez nároku na honorář. Pokud využíváme nějaké cizí prostory, platí účastníci pouze vstup do těchto prostor (tělocvična, fitko atd.).

Kromě toho jste nás mohli vidět na přednáškách a exhibicích. Na těch máme vedle ukázek našich sportovců zpravidla připravenou i krátkou fyzickou soutěž o ceny (knihy, soukromé tréninky s našimi trenéry atd.) pro veřejnost. Takto jste se s námi mohli setkat například na pražské Veggie Parade nebo Veganských hodech, brněnském Vegan festu či hudebním festivalu Fluff Fest. Nevystupujeme ale pouze na veganských akcích, se stánkem a exhibicí jsme byli například na největším pražském festivalu United Island.

Začali jsme se také věnovat tomu nejpřirozenějšímu sportu a pohybu vůbec – chůzi. Ve spolupráci s „veganským poutníkem“ pořádáme výlety na zajímavá místa. Tato nová forma aktivismu a společně tráveného času se rychle uchytila a úspěšně se šíří.

A co chystáme do budoucna? V létě se uskuteční historicky první letní camp Vegan sport clubu. Během tří dnů nás čeká čtyřfázový trénink kalisteniky, bojových sportů a akro jógy, večerní přednášky na téma sportovní stravy, přístupu ke tréninku atd. Jídlo bude připravované vlastním profesionálním vegan kuchařem.

Začínáme se také rozrůstat. Kromě různých měst v Česku expandujeme i do zahraničí. V nejbližší době se rozjede buňka Vegan sport clubu na Slovensku, konkrétně v Bratislavě.

Díky novým aktivním členům bychom měli být více vidět v cyberprostoru – na sociálních sítích i webu.

Pokud chceš aktivně přiložit ruku k dílu, ozvi se nám a zapoj se!

Sháníme nejenom trenéry, ale i grafiky, webaře, sociální síťaře, fotografy, filmaře, lidi ochotné psát články, překládat, organizovat… Právě tebe totiž potřebujeme, aby se naše plány překlopily ve skutečnost!

Naším členem se může stát každý vegan/veganka. Zaregistrovat se lze na našem webu www.vegansportclub.cz.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>