Vegan zdolal Mt. Everest

Médii obíhá škodolibý článek o veganské horolezkyni Marii Strydom, která zemřela během výstupu na Everest. S více či méně nechutnými komentáři jej s potěšením sdílí celá řada „bojovníků proti veganství“ a vydávají jej za důkaz, že vegané jsou slabí. Ponechám teď stranou hyenismus nejhrubšího kalibru i absolutní neznalost lidského metabolismu.

Na Everestu se prostě umírá. Za posledních pár dní zemřelo na Everestu pět lidí. Jedna z nich byla veganka. Stejně tak jako v posledních dnech pár lidí Everest zdolalo. A mezi nimi i jeden vegan. V rámci mediální bouře, kterou Mariina smrt odstartovala, tahle zpráva pochopitelně zapadla…

19. května stanul na vrcholu Everestu Kuntal Joisher, dlouholetý vegan (přes třináct let) a zkušený horolezec (zdolal například nejvyšší evropskou horu Elbrus, osmou nejvyšší horu Mt. Manaslu a další osmitisícovky). O zdolání nejvyšší hory světa se pokusil již v roce 2014. V době, kdy na Nepál udeřilo ničivé zemětřesení s magnitudem 7,8, se nacházel v base campu, který smetla lavina. Jako jeden z mála přežil (vegan a přežil, hmmm? Proč česká média nepsala o tomhle?). Jeho příběh tehdy obletěl svět a dostal se do řady globálních médií. Před pár dny Kuntal svou cestu na vrchol dokončil.

Před vegany zkrátka nejsou v bezpečí vrcholky nejvyšších hor, boxerské ringy ani nic dalšího…

Ke svým horolezeckým výkonům Kuntal Joisher řekl: „Je snadné lézt na veganské stravě, protože rychleji regenerujete a můžete tak dosahovat lepších výkonů. Když jste ve vyšší nadmořské výšce, tělo nemůže trávit bílkoviny, takže je nemá smysl jíst. (…) Jím třeba smaženou rýži, těstoviny nebo nudle – v zásadě jednoduché sacharidy.“


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

21 Komentářů k “Vegan zdolal Mt. Everest

 • 23.5.2016 at 22.54
  Permalink

  Nepřekvapivě každý horolezec konzumuje při expedici speciální stravu, nikdo si tam nedává zabijačku nebo pečené sele. Doporučená expediční strava je 56 % sacharidů, 28 % tuků, 15 % bílkovin a není pravda že bílkoviny se na expedici netráví, tráví v množství menším než obvykle. Jo a na Elbrus se dá dostat bez horolezení, vyjde se to s mačkami a cepínem jako alpská třítisícovka. S výkonností veganů v horách se to má tak, že horský vůdce si je nevezme na triko, vytrvalost a odolnost proti zimě bývá tristní. Najít vegana co vylezl na Everest proto je buď zázrak nebo podvod :-)

  Reply
  • 24.5.2016 at 13.37
   Permalink

   Samozřejmě, že podvod. Jinak souhlasím se vším co jsi napsala.

   Reply
  • 24.5.2016 at 14.23
   Permalink

   Vacsina komentujucich nepochopila vyznam toho clanku, ktory hovori o tom, ze media si vybrali tragicku nehodu veganky, len preto aby zpochybnili jej zivotny styl. Tento clanok dokazuje, ze ich teroria stoji na vode a jeho autor taktiez naraza na fakt, ze media si nevybrali vegana ktory to dal ale iba toho ktory to nedal. Co je zaujate, neobjektivne a zaroven uplne mimo skutocnu zurnalistiku. Go vegan !

   Reply
   • 24.5.2016 at 20.09
    Permalink

    Jistě, jeden vegan a další desítky normálních lidí ☺️

    Reply
    • Pavel Houdek
     25.5.2016 at 10.30
     Permalink

     A přesně to se v článku píše.. Stejně jako když si stoupnete na nádraží, tak kolem vás projde desítky lidí stravujících se konvenčně a jeden vegan…

     Reply
  • Pavel Houdek
   25.5.2016 at 10.33
   Permalink

   A co přesně je podvod? Fotka Kuntala Joishera na vrcholu everestu, nebo to, že jí vegansky?

   Reply
  • 3.6.2016 at 23.11
   Permalink

   To je ale blbost! Proč by měl být problém se zimou? Navíc vzhledem k rozšířenosti veganství mezi vytrvalostními sportovci je velmi pravděpodobně, že mezi těmi stovami lidí co na Everest vylezlo už pár veganů bylo – tedy těch veganů co z každého svého ustrnutí nedělají hned posunutí hranice lidských možností.

   Reply
 • 24.5.2016 at 9.36
  Permalink

  Vážení přátelé, ale tady nejde o to, že by někdo nepovažoval veganskou stravu za zdravou či nikoliv. Tady jde o to, že kvůli tomu, aby veganka měla jakýsi přiblblý důkaz o tom, že jen její názor je správný, se sebevražedně vydala na vrchol hory, která už si vzala životy jiných borců s letitými zkušenostmi. V tom je ta vaše „veganská církev“ nebezpečná. Zajímalo by mě, proč máte neustále potřebu někomu dokazovat, že jen vy máte patent na rozum. Vážení, ono to totiž poukazuje na přesný opak. Jen člověk, který má nedostatek sebereflexe, ale zároveň s tím si není jistý svou argumentací, má potřebu donekonečna někomu něco vnucovat a když se setká s nezájmem nebo proti argumentem, stává se agresivním a arogantním. V tomto případě arogantnost jednu fanatickou propagátorku veganství stála život. Kdo bude další? Řekněte mi, co vlastně z toho bytí máte, když ho zasvětíte tomu donekonečna dokazovat okolí, že jen a jen vy jste ti nej a nej. Promarníte den za dnem a nakonec vás to natolik pohltí, že si v klidu a bez přípravy troufnete na něco, o čem se ví, že je to abnormálně nebezpečné. Ale což. Vy jste přece vegani a veganská strava vás spasí. Tomu se vážení říká fanatismus.

  Reply
 • 24.5.2016 at 10.00
  Permalink

  Jiřino, kdyby blbost nadnášela, tak vy na ten Everest vyplujete vzduchem 😉

  Reply
  • 24.5.2016 at 10.34
   Permalink

   No mě přijde, že má Jiřina pravdu. Jediné proč tam ta veganga lezla bylo to, dokázat, že vegani jsou „silní“. Koho to ale zajímá. Mimochodem v zahraničních médiích je uvedeno, že ten osudný den nezemřela jen jedna horolezkyně. Ale dva a ten druhý byl shodou okolností také vegan. Mariin manžel musel být v kritickém stavu převezen ze základního tábora do nejbližší nemocnice. Mimochodem v tomto článku je řada nepravdivých a zavádějících informací. Například to, že média smrti horolezkyně využívají k „boji proti veganství“. Tenhle „boj“ se totiž odehrává jen ve vašich hlavách. Většině lidem je úplně jedno co jíte, to jen vy čumíte ostatním do talířů.

   Reply
   • Pavel Houdek
    25.5.2016 at 10.32
    Permalink

    Nikoliv média, ale lidé – bojovníci proti veganství. Stačí rozkliknout sociální sítě.

    Reply
   • Pavel Houdek
    25.5.2016 at 10.34
    Permalink

    Ano, a týden před tím tam jiný vegan vylezl… Co to říká o veganství? Vůbec nic :-)

    Reply
  • 24.5.2016 at 10.36
   Permalink

   Zkuste místo jednoduchého urážení něco těžšího. Takhle se světu prezentujete jako blb vy.

   Reply
   • 24.5.2016 at 10.39
    Permalink

    Zkuste místo jednoduchého urážení něco těžšího. Takhle se světu prezentujete jako blb vy. A kromě toho jste mi vaším komentářem dal za pravdu :-*

    Reply
 • 24.5.2016 at 12.01
  Permalink

  Pseudo vojna medzi veganmi a vykoristovatelmi zvierat sa zacala a je v plnom prude. Karnisti sa citia ohrozeni ale nemaju na to dovod, koniec koncov je to slobodne rozhodnutie kazdeho cloveka co zje a co nie. Je to ubohe, tu vyhasol mlady zivot a to je to podstatne, nie ze co chceli komu dokazat. Mudrlanti vyliezli zo svojich dier a su v akcii.

  Reply
 • 24.5.2016 at 15.20
  Permalink

  Je snadné sedět v teple a tvrdit, že něco jde nebo nejde.
  Každopádně tohle není o tom kolik Veganů na Everest vylezlo a kolik ne.
  Z fleku to můžu postavit tak, že Everest je obsypán mrtvolami masožravců a je jich tam X násobně víc než veganů.
  Vtip tohoto je v tom, že vylézt na takovou horu je náročné úplně pro každého ať baští salát nebo čočku. Většina rozumných lidí před takovou aktivitou řádně trénuje a připravuje se. Ti co z toho nic neudělají, pak zdobí cesty a cestičky směrem k vrcholu jako zmrzlé a vyschlé mrtvoly (ano mrtvé nikdo dolů nesnese a o umírající se prakticky nikdo nestará, protože má každý sám svých starostí plné brejle).

  Článek, není o Everestu, ale o mediálním hyenismu. Ten za mrzký peníz inzerentů důkladně filtruje informace.

  Reply
 • 25.5.2016 at 14.40
  Permalink

  Na téhle události, jde krásně vidět, jak média využívají lidskou hloupost k tomu, aby se prohloubila „válka“ mezi vegany (vegetariány) a masožravci.
  Jasně, že nikdo nebude řešit, kolik non-veganů vyzdobilo zasněženou cestu k vrcholu nejvyší hory na světě, protože o tom se „jen“ vlastně točí filmy (Everest, 2016).
  Jenže všichni ti, kteří neví o veganství nic, toho využijí a napadají lidi, kteřé jsou s touhle myšlenkou stotožněni. No jo no, hloupým se dá těžko vzdorovat :)

  Reply
 • 3.6.2016 at 23.42
  Permalink

  Výstup jednoho horolezce který se stravuje vegansky je skvělý sportovní výkon, ale také celkem očekávatelná událost. Při tom množství lidí co každý rok a Evetest vylozou to určitě není první ani poslední vegan.

  Mnohem zajímavější výzva pro veganské sportovce by byla skutečně animal free výprava a to nejen co do stravy, ale hlavně vybavení. Například bundy, kalhoty a spacáky plněné husím peřím ale i používání oslů k nošení vybavení do základního tábora.

  Reply
 • 28.9.2016 at 18.04
  Permalink

  Každoročně vystoupí na Mt Everest desítky šerpů, kteří se převážně živí rostlinnou stravou. Není to z přesvědčení, ale prostě proto, že k jiné stravě nemají přístup

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>