Vysokohorský lezec a vegan Atanas Skatov

Horolezec Atanas Skatov dokazuje sobě i světu, že veganská strava je vynikajícím palivem i pro ty nejextrémnější fyzické výkony. Nejvyšší horu světa, Everest, zdolal 24. května 2014. Od té doby přidal tři další osmitisícovky. V loňském roce Manaslu a letos během pouhého jednoho měsíce zdolal Anapurnu a Makalu.

V letech 2014-2015 také dokázal vylézt na sedm nejvyšších hor všech kontinentů a stal se tak jedním z méně než 350 pomyslných členů elitního horolezeckého klubu. Do roku 2020 má v plánu vylézt na všech čtrnáct osmitisícovek na světě. Čtyři z nich chce stihnout během sto dní – jako první na světě.

Horolezectví se Atanas Skatov přitom věnuje teprve od roku 2010. Do té doby jako vědecký pracovník (je držitelem doktorátu v oboru ochrana rostlin na zemědělské univerzitě v Plovdivu) až do léta roku 2010 nijak nesportoval, ani nebyl fyzicky aktivní.

Atanas Skatov je z ekologických a etických důvodů veganem od roku 2012 (vegetariánem od roku 2009) a o svých aktivvitách říká: „Cílem mých snah je ukázat, že omezení spotřeby masa a živočišných výrobků je zdravé a nemá negativní vliv na fyzický a mentální výkon. Naopak – chci ukázat, že bez konzumace živočišných produktů funguje lidské tělo lépe a může dosáhnout vyšších fyzických i mentálních cílů. Mám v plánu to ukázat na té nejtěžší sportovní aktivitě – vysokohorském lezení. Nemám žádné trenéry ani učitele. Všechno jsem se naučil sám.“


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>