Svalnatý snídaňový shake

Pokud tak jako já řešíte, jak do sebe před ranním tréninkem dostat nějakou výživu, aniž byste museli vstávat dvě hodiny před jeho začátkem kvůli vytrávení, možná vám pomůže následující tip.

Je jím chutný a hlavně výživný koktejl, který hravě dodá energii na náročná dvouhodinový ranní trénink. Navíc se pije, takže během výkonu nehrozí žaludeční potíže.

Do mixéru hodíte:

½ manga (lze nahradit jednou nektarinkou, broskví, hruškou…)
1 banán
100g sojového bílého jogurtu Provamel
100-150ml obohaceného sojového mléka (podle toho, jak hustý nápoj chcete mít)
50g kešu oříšků, ideálně přes noc namočených ve vodě (pokud jste zapomnětliví jako já, jde to i bez namočení)
a můžete přidat i dvě lžičky mandlové pasty

Směs dobře rozmixujete a vypijete. Když se podíváte na seznam surovin tak vidíte, že jste během dvou minut vypili docela slušnou snídani :-) A hurá trénovat 😉


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

6 Komentářů k “Svalnatý snídaňový shake

  • 17.1.2012 at 11.05
    Permalink

    Jenže při zátěži se tělo soustředí na práci svalů a ne na trávení, takže se potom jídlo posouvá tělem řádně nezpracované a dřív nebo později dělá neplechu 😉

    Reply
    • vegaholic
      18.1.2012 at 15.26
      Permalink

      Proto je to celé rozmixované :-)

      Zkoušel jsem dávat ranní trénik i bez snídaně, ale to prostě nejde.

      Reply
      • 19.1.2012 at 11.39
        Permalink

        tak tady nejde o mechanické rozmělnění (i když samozřejmě pomůže), ale o trávení samotné – trávicí soustava se tolik neprokrvuje, je zhoršené vylučování enzymů, pro játra jsou bílkoviny záhul taky atd atd. A navíc bílkoviny (rostlinné samozřejmě míň než živočišné) pro svoje vstřebání do těla spotřebují mnoho energie, která pak tělu při tréninku chybí (prý až 30%). Lepší je tak hodinu před tréninkem do sebe nacpat něco celozrnného co má pomalé sacharidy, aby nevyskočil tolik inzulin a pak nenastala hypoglykémie při tréninku. Tak záleží jak dlouho po výše uvedené snídani jdeš trénovat, pokud tam je dost pauza (1h+) tak to bude v pohodě, hlavně abyse člověk při těžkém tréninku nepozvracel 😀 Musí se to zkoušet co jak komu pasuje 😉

        Reply
  • 17.1.2012 at 11.27
    Permalink

    Já vás miluju za tohle :) rozhodně vyzkouším… obvykle jsem do sebe soukala bílkoviny jen sojovým mlíkem z prášku s vodou (ale je fakt, že po cvičení se to pije jedna báseň). Mňam, už se těším :)

    Reply
  • 28.11.2012 at 12.06
    Permalink

    Cvičení na lačno je peklo. Znám a nedoporučuji. Nevím co děláš za sport, já převážně běhám a cvičím jógu, takže ranních 10km bez jakéhokoliv jídla bylo pro mě spíš utrpením. První půlka byla fajn, cítil jsem se lehký, ale pak došly síly a trpěl jsem. Proto nechodím nikdy ráno, ale spíš dopoledne (jen o víkendech) a ve všední dny po práci hned. To většinou něco spasu tak 1-2 hodiny před běháním a je to v pohodě. Nejdůležitější je podle mě jídlo po tréninku, aby se hezky tělo regenerovalo. Uvidím až budu běhat 2,3,4 a víc hodin v kuse, to zatím netuším co budu jíst během toho :)

    Každopádně si dávám po tréninku pokud nemám ještě navařeno koktejl z ořechů (mandle, lískové, kešu, vlašské, celkem tak max. 50g bych řekl), nějaké ovoce – jablko, banán, hruška – jen jedno většinou – konopné semínko, lněné semínko, sezamové semínko, lžíci lněného oleje, včera jsem přidal ještě domácí marmeládu, to byla pecka a zaleju mlékem (špaldové, rýžové, sójové, mandlové, kokosové, …) a paráda.. občas přidám řasu nebo Nori vločky.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>