Proč se vegani vyhýbají hedvábí

Životní styl bez krutosti se netýká jen velkých a roztomilých zvířat, jako jsou prasátka nebo ptáci, ale i malých, ošklivých tvorů. Třeba brouků a larev, jak upozornila herečka a modelka Alicia Silverstone, když vystoupila proti krutému zacházení s bourcem morušovým při průmyslové výrobě hedvábí.

Při ní je na získání pouhého půl kila látky zabito asi tři tisíce larev bource morušového, a to většinou zplynováním nebo uvařením zaživa před tím, než se vylíhnou. Zabíjení larev výrobcům umožňuje získat jedno dlouhé hedvábné vlákno namísto několika oddělených kusů, které by vznikly poté, co by se larva prokousala z kokonu ven.

Wikipedia výrobní proces hedvábí popisuje takto: „Jestliže se po zapředení bourec nechá v zámotku přežít, vylíhlé imago (dospělý motýl) si prokouše díru, kterou se dostane ven a vlákno tím znehodnotí. Z tohoto důvodu se kokony bource morušového zahřívají na teplotu kolem 100 °C, po dobu 2 až 2,5 hodin, což jednak zabije zakuklené housenky a způsobí, že se zámotky lépe rozplétají. Samotné kukly bource morušového jsou často používány k jídlu.“

Kokon je totiž tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem, které je dlouhé 300 – 900 metrů. Abychom si uvědomili rozsah tohoto týrání a zabíjení, je dobré uvést, že na světě je každoročně produkováno kolem 35 tisíc tun surového hedvábí.

Alicia Silverstone proto propaguje tzv. peace silk – mírové hedvábí. Při jeho výrobě se bourec morušový nechá vylíhnout a vyletět z kokonu. „Vyrábí ho ručně fair trade producenti v Indii,“ vysvětluje Alicia. „Při výrobě není ubližováno motýlům, dokonce ani nejsou drženi v zajetí. Namísto toho sbírají prázdné kokony v lese po tom, co z nich motýl vyletí.“

Na výrobu tohoto hedvábí se používají kokony zvláštní odrůdy motýla Samia ricini, který při vylíhávání v kokonu udělá jen malou dírku na jeho konci. Toto vlákno se ale nedá navíjet jako klasické hedvábí, namísto toho se spřádá jako bavlna.

Dalším typem cruelty-free hedvábí, vyráběného klasickou metodou navíjení, je Ahimsa, která se vyrábí z kokonů odrůdy Bombyx mori. Kvůli vykousané díře v kokonu je ale pro výrobu látky využitelné menší množství vlákna a hedvábí Ahimsa (v hindštině „nenásilí“) je tak dražší než to konvenční.

Nutno dodat, že v Česku však zatím „mírové hedvábí“ ani Ahimsa hedvábí k dostání není, vegani a veganky se tak musí obejít bez hedvábí.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>