Chvála zvířecím zločincům, část III.

Tak nyní chvalme zvířecí zločince.

Podívejme se na příklad slona Jumba, nejslavnějšího zvířete na světě. Jumbo byl chycen roku 1865 ve východní Africe, aby se stal hvězdou Cirkusu P. T. Barnums´. Vydělal svým majitelům miliony, ale po většinu svého krátkého života se k němu chovali hrozně. Obrovský tlustokožec byl zavřený v malém stání s betonovou podlahou, která mu poranila nohy a způsobila artritidu kloubů. Trénovali ho za použití nevýslovně brutálních metod, dávali mu pouta na nohy, píchali ho kopím, bili topůrky od sekery, zdrogovávali ho a napájeli pivem až do silné intoxikace. Donekonečna ho vozili tam a zpátky po světě a nutili vystupovat ve dvou představeních denně, šest dní v týdnu. Ve věku 24 let už toho měl Jumbo dost. Nemohl to dál snášet. Jedné zářijové noci v Ontariu Jumbo a jeho společník, malý slon jménem Thom Thumb, utekli svým dozorcům a vydali se pryč od cirkusového stanu směrem ke kolejím. Jak později vyprávěl P.T. Barnum, Jumbo odtlačil svého kamaráda Thom Thumba z kolejí do bezpečí a snažil se zastavit projíždějící vlak. Po Jumbově smrti byla provedena pitva. V útrobách jeho žaludku bylo velké množství kovových předmětů, kterými ho za celá ta léta nakrmili, jako klíče, šrouby, pence a nikláky – odměna za pobavení statisíců diváků.

Tygřici Tatianě, po léta vězněné v malé ohradě sanfrancisské zoo, nakonec přetekl pohár trpělivosti, když ji na vánoce roku 2006 trápili tři mladíci. Přeskočila 12 stop vysokou zeď, popadla jednoho z výrostků do pracek a rozpárala ho. Další půlhodinu pobíhala po zoologické zahradě, přičemž míjela mnoho dalších návštěvníků, až vypátrala dva další viníky a než ji zastřelila policie, oba je roztrhala.

Máme zde orangutana Kena, který ze své klece zoo v San Diegu po vlezlém televizním štábu házel svými vlastními výkaly.

Šimpanz Moe byl neplacený hollywoodský herec, který, když nepracoval, byl zamčený v maličké kleci ve West Covina. Moe mnohokrát utekl a úporně se bránil znovuzajetí. Pokousal čtyři lidi a udeřil nejméně jednoho policistu. Po svém útěku byl poslán do bídného vězení na pochmurném místě zvaném Jungle Exotics. Moe utekl znovu, tentokrát do hor San Bernardino, a od té doby o něm nejsou žádné zprávy.

Když už mluvíme o Hollywoodu, vzpomeňme na orangutana Buddhu (alias Clydea) který hrál po boku Clinta Eastwooda ve filmu Nikdy neprohrát. Buddha jednoho natáčecího dne prostě přestal pracovat. Odmítl dál provádět své hloupé kousky a trenér ho před štábem opakovaně bil do hlavy těžkou holí. Ke konci natáčení jednou Buddha, podobně jako pes z Racinovy hry, sebral ze stolu koblihy. Rozzuřený majitel ho chytil, zavřel do klece a ubil k smrti topůrkem od sekery. Buddhovo jméno nebylo uvedeno v titulcích na konci filmu.

Slonice Tyke byla chycena v savanách Zimbabwe a poslána do USA, aby pracovala v potulném cirkusu, kde byla běžně umravňována ostrým hákem zvaným ankus. Po dvaceti letech zajetí a mučení Tyke dosáhla bodu varu jednoho dne v Honolulu. Při sloním čísle v šapitó se rozhodla k činu. Probourala hrazení manéže a řítila se k východu. Honila klauny a zřízence, převracela auta, prorazila bránu a rozběhla se do ulic Honolulu. Byla zastřelena, přičemž na sobě stále měla diadém s napodobeninami drahokamů.

Pak je zde příběh kosatky jménem Tylikum. Když mu byly dva roky, odchytili Tylika z chladných vod Severního Atlantiku u pobřeží Islandu. Mladou kosatku poslali na ostrov Vancouver, kde ji nutili předvádět kousky v akvaparku Sealand. Tylikum také musel sloužit jako chovný samec a pro své věznitele zplodil mnoho mláďat. Tylikum sdílel malou nádrž se dvěma dalšími kosatkami, Nootkou a Haidou. V únoru 1991 trenérka kytovců uklouzla a spadla do nádrže. Kosatky neváhaly. Popadly ženu, opakovaně se s ní potápěly a pohazovaly si s ní mezi sebou, až se utopila. V době tohoto zabití čekala Haida s Tylikem mládě.

O osm let později se sedmadvacetiletý muž vloupal do akvaparku, svlékl se a skočil do nádrže s Tylikem. Kosatka ho popadla, kousla ho a házela s ním. Dalšího rána byla jeho mrtvola nalezena v bazénu. Úřady prohlásily, že zemřel v důsledku podchlazení.

V roce 2010 byl Tylikum hlavní atrakcí Sea Worldu v Orlandu. Během atrakce zvané „Večeře se Shamu“ Tylikum chňapnul svou trenérku Dawn Brancheauovou a zatáhl ji do bazénu, kde ji před vyděšenými diváky tiskl ke dnu, dokud se neutopila. Kytovec doručil své třetí naléhavé poselství.

Tylikum je Natem Turnerem zajatců ze Sea Worldu. Učinil odvážné výpady proti zotročování divokých zvířat. Nyní je na nás, abychom pokračovali v jeho cestě za osvobozením a vybudovali globální hnutí, které smete tyto akvagulagy z povrchu Země.

Tato esej je předmluvou ke Strachu z Planety zvířat od Jasona Hribala.

pro veganka.cz přeložil eror


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>