26.3., 20:30, kino OKO – Premiéra filmu Raid on Reykjavik Reloaded

Raid on Reykjavik Reloaded je nový film o jedné z největších sabotáží na poli osvobození zvířat v dějinách, potopení poloviny islandské velrybářské flotily. Zabývá se její přípravou a provedením, ale i následky a lovem velryb jako takovým. Jeho anglický název odkazuje na povídku Roda Coronada, jednoho ze sabotérů, která celým filmem provádí.

Udělat film, celý vytvořený v duchu DIY, trvalo rok a půl. Několik týdnů se natáčelo přímo na Islandu, místu sabotáže, několik měsíců se stříhalo a několik dalších měsíců se pracovalo na hudbě, kterou mají na svědomí lidé okolo mezinárodní hardcore komunity.

Po jeho finálním dokončení si vás dovolujeme pozvat na jeho premiéru, která se koná v pražském kině OKO. Po promítání bude následovat debata s hosty, kteří mají k přímé akci ve spojení s osvobozením zvířat co říct:

Michalem Kolesárem – aktivistou praktikujícím otevřené záchrany a monitoring věznění a týrání zvířat

Arnoštem Novákem – aktivistou a akademikem, zabývajícím se radikálními ekologickými hnutími a environmentální přímou akcí

+ zástupkyní kolektivu, natáčejícího film

Vstupné dobrovolné. Prosíme o 50,-, ale pryč nepošleme nikoho.

Raid on Reykjavik Reloaded (2012, CZ/EN, 35 minut)

Loňského listopadu uplynulo 25 let od jedné z největších a nejúspěšnějších přímých akcí v oblasti ochrany práv zvířat. 6. listopadu 1986 se malé, ospalé hlavní město Islandu probudilo do zvláštního rána. Dvěma velrybářským lodím, jindy triumfálně kotvícím v přístavu, koukala z vody u mola jen vrchní část můstku a stěžeň. Už jen z faktu, že potopené byly dvě lodě, bylo zřejmé, že šlo nikoliv o nehodu, ale o sabotáž. Policie okamžitě rozjela rozsáhlou pátrací akci, ale tou dobou už byla dvojice aktivistů organizace Sea Shepherd v bezpečí v zahraničí. Za akt sabotáže se škodou ve řádech milionů dolarů nebyl nikdy nikdo předveden před soud. Island na lov velryb uvalil moratorium, které bylo prolomeno teprve před několika lety.

Pětadvacet let po této sabotáži se na Island vydává mladá novinářka, kterou psaní o obnoveném lovu velryb přivede na fascinující putování po stopách sabotáže a pátrání jak po jejích motivacích, průběhu a provedení, tak po jejích důsledcích.

„Chtěl bych jen říct lidem, že mohou udělat tu samou věc, pokud budou dostatečně odhodlaní a budou v ní věřit. Měli by si určit tak vysoký cíl, jak jen chtějí, a mohou ho dosáhnout. Nemyslete si, že na světě existuje jen jedna sorta lidí, která je schopna udělat něco takového. Tak to není. Někteří lidé se prostě dostali na úroveň, že už to nemohou tolerovat. Jakmile v sobě odbourali bariéry, cítí se povinni řídit se vyšší spravedlností a ne právem, které bylo zavedeno vládnoucími strukturami aby chránilo je a jejich zájmy. Někdy není na místě se ptát, jestli to je správné nebo ne, ale jak to udělat.“ – Rod Coronado, jeden z reykjavických sabotérů

Další informace: www.raidonreykjavik.cz


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>