Benefit na otevřenou záchranu zvířat

Hnutí na osvobození zvířat má mnoho podob. Od prosazování legislativních změn až po přímou akci. Nedílnou součástí jsou i takzvané otevřené záchrany zvířat neboli Open Rescue. Jedná se o přímou akci bez masky, tedy aktivisté a aktivistky neskrývají svou identitu jako je tomu třeba u většiny akcí Animal Liberation Front (dále ALF).

ALF není jak by se mohlo zdát organizace, ale pod tímto názvem najdeme celé hnutí. Základní aktivitou ALF je přímá akce – vysvobození zvířat z míst, kde nemohou naplňovat své základní životní touhy a potřeby (tedy farmy, laboratoře apod.) a je jím poskytnut prostor pro uskutečnění skutečného svobodného života. Dále pak působení ekonomických škod firem a korporacím zneužívající životy zvířat. Důležitou prací skupin ALF je dokumentace života tzv hospodářských zvířat. Přitom je zde kladen maximální důraz, aby při těchto akcích nebylo ublíženo ani zvířatům ani člověku.

Otvřené záchrany mají kořeny v Austrálii a jako první s touto metodou přišla v roce 1999 Patty Mark. Následně se otevřené záchrany rozšířily na Nový Zéland, do USA, Německa a také do Česka. Aktivisté a aktivistky otevřených záchran se nikterak nedistancují od Animal Liberation Front, naopak se k tomuto hnutí velmi často hlásí. A zde se taky nabízí jeden ze základních bodů obhajoby otevřené přímé akce. Slovy aktivisty Michala Kolesára to jde shrnout asi takto:

„Je důležité dělat přímé akce, ale stejně důležité je mluvit o tom, proč je děláme. Mluvit o tom, že není normální, když jsou na takových a podobných místech držená zvířata, v takových podmínkách a za takovým účelem, ale to, že jsme je z těch míst odnesli, normální je. „

Výhodou vystoupení z anonymity je tedy nejen možnost tyto aktivity otevřeně obhajovat, ale také jednodušší přístup k veřejnosti. Přeci jen je možné očekávat jinou reakci na někoho konkrétního než na člověka v masce.

Mnoho lidí nepovažuje činnost ALF a otevřené záchrany za legitimní způsob pomoci zvířatům a prosazují spíše umírněnější cestu apelu na změnu konzumních návyků a legislativní opatření. Svůj názor ať si udělá každý sám. Můžeme diskutovat o prospěšnosti či škodlivosti ALF pro hnutí za osvobození zvířat, ale těm zachráněným zvířatům život už nikdo nevezme.

Michal Kolesár v průběhu několika let navštěvoval v rámci investigací farmy tzv. hospodářských zvířat. Pořizovat fotografie a videa mu ale přišlo málo, a tak se rozhodl při těchto návštěvách nějaké zvířata s sebou vzít, najít jim domov, kde mohou spokojeně žít do jejich přirozené smrti.

Mámamrdámaso kolektiv zorganizoval sérii benefiřních koncertů jejichž výtěžek pujde z velké části na Michala Kolesára. Akce proběhnou od 7. do 9. června. Více informací a přehled akcí najdete na jejich webu mamamrdamaso.org/benefit/index.html a práci Michala Kolesára najdete na jeho webu michalkolesar.net/


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>