100 letý kardiochirurg je půl života veganem

Po řadě sportovců si dnes představíme osobnost z jiné oblasti života. „Když jsem odcházel do důchodu, spolupracovníci mě přemlouvali, abych zůstal. Já jsem ale cítil, že bych měl trávit více času s rodinou“, říká americký kardiochirurg Dr. Ellsworth Wareham o svém odchodu do penze v devadesáti pěti (!!) letech. „Mohl bych chodit do práce i dnes, zvládnu všechno, co před tím“, říká dnes stoletý pán, který je posledních padesát let veganem.

„Vždycky jsem směřoval k vegetariánství. Naši přátelé byly farmáři a vždycky jsme měli k dispozici dostatek masa, ale já jsem ke zvířecím produktům nějak netíhl. Nepil jsem mléko ze sklenice, používal jsem ho na vločky na snídani a moje matka a později moje manželka ho používali na pečení. Přirozeně jsem tíhl k rostlinné stravě, ale bál jsem se nutriční stránky. Když jsem zjistil, že budu v pořádku, pokud budu brát malou pilulku vitamínu B12, stal jsem se veganem. Myslím, že je to skvělá forma stravování,“ popisuje svůj přechod k veganství Dr. Ellsworth Wareham.

„Když jsem ještě působil v medicínské praxi, doporučoval jsem pacientům rostlinnou stravu jako zdravý způsob stravování, a říkal jsem jim, ať se vyhýbají živočišným produktům. […] Když poslouchali, vysvětlil jsem jim na vědeckém základě, proč si myslím, že je to pro ně lepší“, dodává.

Podle Dr. Warehama lze předcházet chorobám srdce, zejména ischemické chorobě srdeční, která je nejčastější příčinou úmrtí. A pokud už propukne, nemusí postupovat. Na světě jsou pouze dva lidé, kteří dokázali demonstrovat, jak zastavit a zvrátit průběh ischemické choroby srdeční. „Oba to dokázali veganskou dietou chudou na tuky“, upozorňuje Dr. Wareham.

„Až mě zabolí na hrudi, budu vědět, že to není ischemická choroba srdeční“, směje se Dr. Wareham a dodává: „Neměla se mi jak rozvinout. A následovat mě v tom může každý. Je to prosté.“ Všechny naše chutě jsou totiž naučené. „I starší osoba je schopna změnit své chuťové návyky během zhruba tří měsíců, pokud je ochotna to udělat“, uzavírá Dr. Wareham.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>