Liz Sussan: za zdraví a vitalitu vděčím veganství

Liz Sussan je bojovnicí brazilského jiu-jitsu a dlouholetá veganka. Brazilské jiu-jitsu (BJJ) cvičí osm let, trénuje 2x denně, šest dní v týdnu a také BJJ vyučuje. Na letošním prestižním turnaji federace IBJJF skončila druhá v kategorii hnědých pásků. Finálový zápas byl přitom velmi těsný, skončil 0-0 a Liz prohrála o jednu výhodu.
Přinášíme překlad jejího vyjádření k veganství, pořízeného těsně po šampionátu:

Vegankou jsem se stala v roce 1996, když mi bylo 16. Celkem jsem tedy vegankou více než 18 let. Před tím jsem byla rok, dva vegetariánkou a můj kamarád se tehdy stal veganem. Hodně mě zajímalo, proč přešel na veganství, protože to vypadalo jako velká změna v jeho životě, která byla způsobena starostí o zvířata. Když jsem se ho na to zeptala, řekl mi, že podpora mléčného a vaječného průmyslu způsobuje stejné utrpení zvířat, jako průmysl masný. Krávy chované na mléko jsou uměle oplodňovány a poté roky dojeny, jejich tele je od nich odňato krátce po porodu a jsou chovány pro telecí, na mléko nebo maso. Slepice chované na vejce žijí v příšerných podmínkách, po několika jedincích v malých klecích, bez možnosti poznat svět mimo svou klec. Když porodí kuře, vytřídí se stranou kohoutci a jsou zaživa semleti (ano, opravdu je melou zaživa), slepičky jsou pak pěstovány na vejce. Po pár letech, když už tolik nesnáší, jsou zabiti. Tyto slepice mají navíc často infekce a zranění, protože jsou šlechtěny a chovány tak, aby snášeli mnohem více vajec, než jejich těla zvládají.

Jakmile jsem měla tyto informace, už nešlo jít zpátky. Ten den jsem se rozhodla pro veganství a ani jediný den to neporušila. Když jsem přešla na veganství, cítila jsem se skvěle! Zdravě, a navíc jsem zažívala pozitivní prožitek tím, že jsem přešla na etické stravování a věděla jsem, že nepodporuji utrpení zvířat. Teprve po pár letech jsem si ale začala uvědomovat, jak moc je veganství zdravé. Tehdy jsem moc nesportovala, ale dnes, jako vrcholový sportovec, můžu říci, že za moje zdraví a vitalitu vděčím veganství. Každý den mám spousty energie, mám rychlejší regeneraci, mám pozitivní náhled na svět (který je podle mě důsledkem zdravé stravy), cítím se silnější a trénuji několikrát denně. Veganství podporuje zdravé stravování, protože si díky němu mohu vybrat z široké palety zdravé zeleniny a zdrojů bílkovin. Na jídlo se dívám jako na palivo pro mé tělo, pro trénink a zlepšování v BJJ, tak se snažím vybírat si palivo kvalitní.

Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu (http://sportuj.veganka.cz) a lektorem přednášek o veganství .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>