Veganská strava obránce z NFL

Profesionální sportovci se na vrchol nedostanou náhodou. Vyžaduje to nadlidské množství času, obětavosti a soustředění – a to znamená i věnovat pozornosti tomu, co konzumují. Dnes se podíváme na veganskou dietu defenzivního linemana NFL Davida Cartera, který váží 136 kg.

V roce 2014 vážil Carter 129 kg a propracovával se zpět na 136 kg. Podepsal zrovna smlouvu s Oakland Raiders a přidával do svého jídelníčku zmrzlinové koktejly a desítky litrů mléka.

Měl ale bolesti. Bolela ho ramena, bojoval se zánětem šlach a měl strnulé tři prsty na ruce. Projevovalo se to v jeho životě profesionálního fotbalisty, obzvláště na pohmožděninách defenzivního linemana NFL.

Brzy zjistil, že život v bolestech není nutný. Carterův život se změnil potom, co zjistil z dokumentu o veganství, že mléko a mléčné výrobky přispívají k některým formám zánětů šlach. Jeho zánět šlach se zhoršoval natolik, že Carter měl problém se zvednutím se z vany. „Uvědomil jsem si, že tím všechno jen zhoršuju.“, říká. „Živil jsem ten zánět, únavu svalů, všechno. Tak jsem se příštího dne stal veganem. První jídlo, co jsem snědl, byl fazolový burger a od té doby jsem nepozřel maso.“

Udržování váhy je důležité, protože defenzivní linemani jsou v tomto sportu největší a nejtěžší a nikdo se nechce dívat na ubohé 100kg obránce. V prvním měsíci veganství Carter shodil 18 kg. Ale běhal dál a rychleji, uzvedl větší váhy a do dvou měsíců všechna bolest ve šlachách zmizela. Carter byl schopný se dostat zpět na 136 kg a byl štíhlejší a rychlejší, než když jedl zvířata a jejich produkty. A tak jako před pár týdny, teď hrál opět za Chicago Bears.

Vyžaduje to zvláštní úsilí udržet si tuhle váhu s veganskou dietou, zvláště při příjmu 10 000 kcal, které znamenají 5 jídel za den plus extra 500g smoothie mezi nimi. To znamená, že Carter jí každé 2 hodiny, a to hodně. Konzumace koktejlů mezi hlavními jídly ale není pro Cartera novinkou. Jen namísto mléčných výrobků používá Carter canellini fazole a slunečnicová semínka, aby doplnil bílkoviny. Každé ráno začíná pořádnou dávkou fazolového smoothie z jeho Vitamix mixéru (celkem okolo 100 g proteinu), které rozděluje do jídel celého dne. A na vrcholu všeho je domácí, probiotické kysané zelí, konzumované taktéž během celého dne.

Takže zatímco jiní sportovci touží po tom, aby mohli si mohli dát cheat meal jako hranolky či tiramisu, Carter si jen přeje, aby mohl jídlo vynechat. Ale během toho, co nazývá „Operace přibývání na váze“ mimo sezónu, není prostor pro vynechání ani jednoho.

„Snažím se sníst 1.2 gramu bílkovin na půl kila tělesné váhy, jinak je dost obtížné nabrat váhu,“ říká.

Bílkoviny lze získat z různých potravin – rýže a fazole, které dohromady tvoří kompletní protein, celozrnných obilovin jako proso, quinoa a kuskus, doplňky jako spirulina a konopný protein a ořechy, které dávají Carterovi jednu z jeho oblíbených ingrediencí: kešu sýr, vyráběný s nutričním droždím. (Poznámka stranou od ne-vegana: můžu zaručit, že je opravdu delikátní, na nachos se hodí dokonce víc než pravý sýr.)

Carter si užívá ukazovat lidem, že vegani mají více možností než stonky celeru a zároveň vyvrací představy lidí o tom, jak vegani vypadají. Když někomu řekne, že je vegan, je dotyčný zaskočen. „Lidé se mě ptají, jestli si dám steak a já odpovím, že nejím steak, ani jiné maso a mléčné výrobky. Obyčejně si pomyslí: ´Počkej, to ale budeš malý a slabý.´ Ale samozřejmě, když se podívají na mě, tak tohle říct nemohou…“

Příklad Carterova jídelníčku:

Snídaně
Ovesná kaše s konopným proteinem, banány a bobulovým ovocem

Svačina
půllitrové smoothie z canellini fazolí, banánů, jahod a spiruliny

Oběd
Hnědá rýže a černé fazole s avokádem a kešu sýrem

Svačina
Další půllitrové smoothie

Další oběd
Další porce kombinace hnědé rýže a černých fazolí

Svačina
Další půllitrové smoothie

Večeře
Kuskus s cibulí a česnekem a špenátový salát s papričkami

Svačina
Další půllitrové smoothie

překlad: Vojtěch Vacín
zdroj: https://www.gq.com/story/vegan-diet-of-nfl-player-david-carter


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>