Řešením světového hladu je rostlinná strava

Do roku 2050 bude muset lidstvo přejít na vegetariánskou stravu, jinak ho nebude možné nakrmit. K takovému závěru došli přední vědci zabývající se vodou ve studii, která nedávno zveřejnil Mezinárodní vodní institut ve Stockholmu (SIWI). Informaci přinesl deník Guardian.

V současné době získává lidstvo 20% bílkovin z živočišných zdrojů. Pokud má být planeta schopna uživit další dvě miliardy lidí, které na zemi budou žít v roce 2050, bude toto číslo muset klesnout na 5% nebo méně. „Na pěstování jídla pro očekávaných devět miliard lidí v roce 2050 nebude při zachování současných trendů ve výživě západní populace dost vody,“ řekl k tomu jeden z kolektivu vědců Malik Falkenmark.

Produkce rostlinných bílkovin je při produkci na vodu 10x náročnější než vegetariánská strava. Jedna třetina veškeré orné půdy se v současnosti používá na pěstování plodin na krmivo pro hospodářská zvířata. Přechod na vegetariánství je tak jedním z logických řešení tohoto krizového stavu.

Že varování před hrozícím nedostatkem vody není prázdným strašením potvrzuje i to, že přichází v situaci, kdy se organizace jako Oxfam a Spojené národy začínají připravovat na možnou druhou světovou potravinovou krizi. Ceny základních potravinových komodit jako kukuřice a pšenice vzrostly od loňského roku téměř o 50%, zejména díky vlně sucha v USA a Rusku a slabým monzunovým dešťům v Asii.

Více info zde: http://www.theguardian.com/global-development/2012/aug/26/food-shortages-world-vegetarianism


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>