Kampaň proti kožešinám

V České republice začal působit nový spolek na ochranu zvířat: OBRAZ – obránci zvířat. Zkratka OBRAZ vznikla jako akronym názvu OBRÁnci Zvířat. Jedná se o novou organizaci, ale lidé, kteří za Obrazem stojí, nejsou v aktivismu za ochranu zvířat žádní nováčci.

Zásadním podnětem pro založení nové organizace bylo získání nových záběrů z osmi českých kožešinových farem. Jde o výstup z dosud největší rešerše provedené v českých chovech norků a lišek. Záběry jsou šokující a podle OBRAZu celkově ještě otřesnější než ty, které u nás byly zveřejněny v minulosti. Při jejich publikaci si OBRAZ stanovil cíl: úplný zákaz trápení zvířat kvůli zbytečným módním doplňkům v naší zemi. Zveřejnění záběrů se tak pro OBRAZ stalo nikoliv koncem, ale začátkem jejich aktivit.

Hlavní inspirací OBRAZu byl rakouský spolek na ochranu zvířat VGT – Verein gegen Tierfabriken, jehož úspěšné kampaně se vyznačují právě propracovanou teoretickou koncepcí a koordinovaným úsilím mnoha aktivistů. OBRAZ přijal za svou myšlenku, že k úspěšné kampani nestačí pouhá práce několika lidí od stolu, ale je potřeba vybudovat silné, koordinované hnutí mnoha motivovaných aktivistů. Lidí, kteří po shlédnutí záběrů z kožešinových farem pociťují touhu zastavit tuto krutost, je velmi mnoho. Klíčem k úspěchu je spojit tyto lidi dohromady, přesvědčit je, že společně mají moc a sílu toho opravdu dosáhnout, a vtisknout tomuto společnému úsilí vhodný plán a koordinovat jej.

Členové OBRAZu zvažovali, zda by jejich koncept kampaně mohl být realizován v rámci některé z již existujících organizací, a za tímto účelem i s některými organizacemi jednali. Nakonec dospěli k závěru, že bude lépe fungovat, se zcela novým spolkem. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první velkým projektem této organizace.

Stránky organizace najdete na: www.obrancizvirat.cz


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Jeden komentář k “Kampaň proti kožešinám

  • 31.5.2015 at 11.58
    Permalink

    Hlupáci. Takže místo toho, aby byly kožešinové farmy pod kontrolou v ČR, tak se na základě budoucího zákazu přestěhují někam do Číny, kde stahují zvířata za živa. Vskutku brilantní nápad, to je minimálně na nobelovku.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>