Je těžké stát se veganem?

Na první pohled se může zdá nevýslovně těžké přejít na veganskou stravu, zvláště, pokud jste celý život jedli maso a další živočišné produkty. Ve skutečnosti je to ale zábavný, kreativní proces, při kterém se toho hodně naučíte, poznáte spoustu nových chutí, uděláte něco pro své zdraví a ještě si užijete kopec srandy.

Základní přístup při přechodu na veganství je takový, že veganství není vyřazování živočišných potravin z jídelníčku, ale jejich vytlačování potravinami rostlinnými. Veganský způsob života tedy není askeze ani omezování, ale otevřenost novým potravinám, chutím, jídlům.

Klíčovou záležitostí tedy je začít poznávat neznámé veganské potraviny, nové způsoby přípravy rostlinných surovin a celá nová jídla. Je jasné, že vám nebude chutnat všechno, na co narazíte, ale zcela jistě najdete spoustu toho, co vám pošmakuje. Když se to stane, zařaďte to do svého jídelníčku.

Poznávejte také nová jídla a kuchyně. Vegané sice již vynalezli veganské verze doslova všech jídel a potravin, na které si vzpomenete, včetně klasické české kuchyně, ale ve veganském světě na vás čeká celá řada nových chutí. Inspirovat se můžete např. kuchyní indickou, asijskou atd. atd.

Brzy zjistíte, že maso a živočišné produkty vůbec nepotřebujete a že vám vůbec nechybí. Pokud se vám přeci jenom budou sbíhat sliny na konkrétní živočišnou potravinu, můžete si v obchodě zkusit sehnat její vegan náhražku, nebo si vzpomenout na utrpení, které je s ní spojeno, a najít si jinou, rostlinnou mňamku.

Inspiraci a tipy můžete hledat na celé řadě webových stránek, počínaje těmito. Co se týká jídla, existuje celá řada veganských foodblogů. Podporu najdete i na Facebooku, kde funguje celá řada veganských skupin (doporučit mohu např. „veganství“). Pokud preferujete osobní poznávání a ochutnávání, můžete navštívit některou z veřejných veganských komunitních večeří, veganský piknik nebo další události připravované veganskou komunitou. Jejich přehled najdete zde.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>