Jak proniklo veganství do hip hopu

Koňak a steak ze svíčkové, kdysi považované za ukazatele úspěchu v hip hopu, uvolňují místo rostlinné stravě plné listové zeleniny a luštěnin. Co se to stalo?

„Veganem jsem už strašně dlouho – vždycky jsem o tom vtipkoval s Jay Z,“ říká Jermaine Dupri, velikán hip hopu stojící za pověstným labelem So So Def. „Chodíval jsem do jeho 40/40 Clubu a tam pro mě nebylo nic moc k jídlu, tak vždycky přišel a tvářil se jako by chtěl říct: „JD, kam až jsi se s tím veganstvím dostal!“ Potom jednoho dne koukám a vidím, že on a Beyoncé jsou vegani. Řekl jsem jí: „Víš, dělával si ze mě legraci a teď chceš být vegan.“ Jermaine pokračuje: „Musel jsem mu to připomenout“.

Dupri je zastáncem rostlinné stravy už více než deset let, ale námluvy dvojice Jay a Bey s veganskou stravou začaly v prosinci 2013. Když se Jay Z blížily 44. narozeniny, rozhodl se podstoupit 22-denní veganskou výzvu. „Raději to nazývám rostlinnou stravou!“ bloggoval nadšeně.

Duchovní a fyzická očista Jay Z plnila noviny, ale Jay Z je jen jeden z mnoha známých hip hopových umělců, kteří mění steak ze svíčkové za grilované tofu. André 3000, Common, MCA (předtím, než zemřel) a matka rapperských dětí Erykah Badu – ti všichni do určité míry přijali veganství. RZA se dokonce stal tváří organizace pro ochranu práv zvířat PETA a vede kampaň se sloganem odkazujícím na Wu-Tang Clan: „Lepší zítřek je veganský zítřek.“

Zatímco se některé stárnoucí rockové hvězdy staly hippies a uklidily se na malé farmy, dnešní hip hopoví čtyřicátníci následují podobný scénář (jen méně venkovský). Opouštějí od hromady neřestí a soustředí se na rostlinnou stravu.

Ve světle nástrah hudebního průmyslu se není čemu divit. Léta strávená střídáním koncertních šňůr a pozdních seancí ve studiích na mastném jídle, nezdravých svačinách a na velkých dávkách lihovin si na těle vyžádaly své. Stic Man ze skupiny Dead Prez popisuje svůj přechod hrozivě: „Přežíval jsem na kuřivu, bourbonu a párcích v rohlíku, dokud mi nediagnostikovali dnu,“ říká. Jeho žena, veganská šéfkuchařka, mu dodala odvahy změnit jeho jídelníček – krok, který, jak říká, přináší výsledky a přivedl ho na cestu sebepoznání. Teď se Stic zabývá svou komunitní zahradou a na svůj účet na Instagramu dává fotkygaram masala vegeburgerů, kokosové kapusty a rajčatových wrapů.

Potom, co veganští hip hopoví umělci konvertovali, nadšeně šíří svojí víru. Stic vzpomíná na rozhovor, který měl s Questlove, když chtěl tento bubeník skupiny Roots změnit svůj jídelníček. Během let také mluvil o machinacích v potravinářské průmyslu s Black Moon, Sniff-n-Wessun, Common a s členy Wu-Tang Clan.

Dlouholetý člen Wu-Tang Clan Killah Priest se stal veganem potom, co mu GZA ozřejmil výhody veganské stravy. „Pamatuju se, že mi ukázal video na YouTube,“ vypráví. „Takové, díky kterému jsem už nechtěl jíst zvířata. GZA se mnou mluvil a všechno mi vysvětlil.“ (Jermaine Dupri zmiňuje dokument Food, Inc., který na něj měl podobný vliv.)

Tato myšlenka, kdy hip hopoví umělci chtějí sdílet seberozvojové metody, má hluboké kořeny v kultuře. Ve zlaté éře hudby se rappeři jako Rakim a Big Daddy Kane ztotožnili s frakcí Nation of Islam jménem Five Percent Nation a důrazně prosazovali nekonzumování vepřového. „To byli muslimové a určitá strava je část této kultury,“ říká Stic. „Tak mě poslouchání hip hopu donutilo zpozornět – hej, co já to vlastně jím? Byl jsem z Jihu, kde se jí všechno, tak jen posloucháni těchto věci mi pomohlo si víc uvědomit, co jím.“

Stretch Armstrong, veganský DJ, který hrál jako první Wu-Tang Clan v rádiu, říká: „V hip hopové komunitě byla vždy žízeň po sebepoznání, jako lídry lze uvést Rakim a KRS-One. Wu-Tang Clan vždy v tomto úsilí fanoušky podporoval. A já si myslím, že jedna z nejužitečnějších věcí, které se můžete naučit, je o jídle a jeho výrobě. Ze všech oblastí života máte největší kontrolu nad tím, co si dáváte do těla. Můžete zlomit tajnou konspiraci mezi západní medicínou, reklamou a nezdravým jídlem – přechodem na rostlinnou stravu.“

Hip hop samozřejmě vždy přivítá dobrou konspirační teorii.

Širší hnutí přirozeného stravování šířící se ve Spojených státech také posiluje hip hop v osvojování si veganských hodnot. Rappeři dlouho hlásají ctnosti užívaní si přírodních věcí – v neposlední řadě, když upřednostňují marihuanu před syntetickými drogami. A krok k udržitelnému a etickému stravování s tímto ideálem souzní. Klasická písnička od Dead Prez „Be Healthy“ je óda na čisté stravování, ale i dnešní hudební produkce v tomto směru přispívá, když např. Big Sean freestyluje: „Moje žena je veganka/nutí mě zkoušet nová jídla.“

Hip hopoví umělci se stávají tvářemi tohoto hnutí. RZA s upřeným pohledem na plakátu PETA vypadá spíš jako zabiják než jako hippie, který objímá stromy. Excentrický rapper Lil B vydal veganskou emoji app, zatímco Jay Z prý navštěvuje veganské podniky.. Tyto kroky jsou součástí posunu od stereotypů kdy, jak řekl Dupri, „si lidé myslí, že jíme jen listový salát. Myslí si, že jíme jen dušenou zeleninu, ale to není to, co chci jíst každý den.“

Tak najdete JD, jak si pochutnává na veganském kuřecím parmigiana se špagetami v luxusní restauraci Craig’s na Melrose Avenue v Západním Hollywoodu. To do té doby, než uskuteční svůj sen mít na každém letišti ve Spojených státech veganskou restauraci.

Věrni inovativnímu duchu žánru berou současní hip hopoví vegani tradiční principy veganského životního stylu a remixují je tak, aby seděly jejich potřebám. Rakim hlasající „ryba je mé nejoblíbenější jídlo“ v klasické písničce „Paid In Full“, tak také Common a NORE nedávno opustili veganství a jedí ryby. Stetch Armstrong jí škeble a dodává, že si nepochutná na ničem, co má centrální nervovou soustavu. Podobně Jay Z a Beyoncé nejsou striktními vegany, přestože podporují myšlenku přechodu na rostlinnou stravu jako čistící mechanismus.

Otázkou teď je: Kolik by stálo Jay Z přesvědčit April Bloomfieldovou, aby byla tváří nového veganského spotu?

zdroj: firstwefeast.com/eat/2015/07/how-hip-hop-went-vegan
překlad: Jana Boučková


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>