Veganství a bojové sporty

Bojové sporty pro svou tvrdou náturu na první pohled nepatří mezi odvětví, kde by se veganům mělo dařit. Přeci jenom, pokud už si spojíte veganství a sport, vybaví se vám spíš hubeňoučký maratonec Scott Jurek, a ne hromotluk snažící se vytlouci duši ze svého soupeře. Chyba lávky… Právě bojové sporty jsou jedním z nejpopulárnějších sportů ve veganské komunitě. Celá řada veganů se v tomto odvětví drží na velmi vysoké úrovni a je jen otázkou času, kdy některý z nich dosáhne na některý z prestižních titulů.

Lidé se často podivují nad zdánlivou nelogičností – vegané chtějí chránit zvířata, jak je potom možné, že chodí do ringu nebo klece ubližovat jinému člověku? Zásadní rozdíl je v dobrovolnosti. Bojové sporty jsou především právě sportem, domluveným soubojem podle pravidel, a obě strany jsou v zápasu dobrovolně. Nikdo nezneužívá své moci, nikdo nikoho nezneužívá. Jde o domluvené měřené sil, ne o vykořisťování.

Čistě z dietologického hlediska jsou bojové sporty oblastí, kde sportovec nebo sportovkyně mohou z dobře sestavené rostlinné stravy velice profitovat. Pokud má rostlinná strava nějaké výhody oproti (dobře sestavené) stravě s obsahem živočišných produktů, pak je to zcela jistě rychlejší regenerace. A právě v bojových sportech je frekvence tréninků zásadní; čím víc trénuješ, tím víc zkušeností máš a tím lepší bojovník seš. Díky silově-vytrvalostnímu charakteru tohoto sportu je pro něj rostlinná strava vysloveně vhodná, o čemž svědčí i stoupající počet bojovníků, kteří přechází na ni přechází z čistě výkonnostních důvodů.

Mezi nejpopulárnější sporty na světe patří box. V něm působí celá řada veganů, mezi nejslavnější patří jistě David Haye (1980), bývalý mistr světa organizací WBA, WBC a The Ring magazine v křížové váze a organizace WBA v těžké váze. O titul přišel v legendárním zápase s Vladimirem Kličkem. O svém veganství řekl toto: „Sledoval jsem televizní dokument o tom, jakým způsobem jsou hospodářská zvířata chována, zabíjena a připravována kvůli našemu jídlu. Viděl jsem všechny ty krávy a prasata a uvědomil jsem si, že už se na tom nadále nemůžu podílet. Bylo to příšerné. Zjistil jsem si nějaká fakta, abych se ujistil, že [na veganské stravě] budu mít dostatek bílkovin, abych mohl boxovat, a jakmile jsem si to potvrdil, přestal jsem [s jezením živočišných produktů]. A nikdy se k tomu nevrátím.“

Dlouholetým veganem je boxerská legenda Bernard Hopkins (1965) – již v roce 2001 mu jeho soupeř v rámci předzápasového hecování v bitvě o titul WBC v reakci na jeho veganství nabízel talíř hamburgerů jako jeho poslední jídlo (aby byl neduživým veganem v zápase na body poražen). A už v souvislosti s tímto zápasem o něm novináři psali, že je starý a jeho největším soupeřem je jeho věk. O 14 let později Hopkins stále stojí mezi provazy – k obhajobě titulu organizace IBF nastoupil vloni ve věku 49 let. A vyhrál! Ještě v tom samém roce, tentokrát neúspěšně, boxoval i o titul organizace WBA. „Jedu na banánech a ořechách,“ odpovídá na otázku, jak je možné, že se mu stále tak daří.

V souvislosti s profesionálními boxery a veganstvím nejde nakonec nevzpomenout legendu Mika Tysona. Ten se však stal veganem až po ukončení kariéry, kdy měl zdravotní problémy. Na rostlinné stravě se zbavil nadváhy (zhubl 45kg) a říká: „Veganství mi dalo šanci vést zdravý život. Byl jsem tak plný všech možných drog a špatného kokainu, že jsem mohl stěží dýchat.“

Pokud je box nejznámějším bojovým sportem, brazilské jiu-jitsu a grappling patří mezi nejrozšířenější a jejich popularita roste ohromným tempem. Jeden z nejlepších světových závodníků, Švéd Sebastian Brosche, je veganem již více než 5. Stal se jím po shlédnutí přednášky Gary Yorofskyho na YouTube. O veganství říká: „jeho největší benefit je, že je to dobrá volba. Činění dobrých rozhodnutí je nejdůležitější věc, kterou můžeme dělat. Vše zmiňované jsou podpůrné faktory, ale protože nejjednodušší je starat se o své tělo, chci zopakovat, že například není jiná prokázaná cesta jak zvrátit onemocnění srdce, než správně naplánovaná rostlinná strava. To říká mnoho: pokud to může dokonce zvrátit již existující nemoc, představte si, jak silné preventivní účinky tato malá změna může mít v průběhu let!“

Královskou disciplínou bojových sportů je bezpochyby mma (mixed martial arts), pro fanoušky velmi lákavé souboje v kleci. Jedním z nejslavnějších veganských sportovců je veterán Mac Danzig, který působil v nejprestižnější organizaci mma na světě UFC v letech 2007-2010, tedy v době, kdy veganství nebylo ani zdaleka tak rozšířené, jako je dnes. Mac Danzig sice vyhrál populární televizní reality show TUF (The Ultimate Fighter) a získal tak smlouvu v UFC, v ní samotné ale příliš nezářil. V loňském roce se do klece úspěšně vrátil vítězný zápasem v organizaci WSOF. Jeho pomyslným následovníkem a nováčkem v UFC je vítěz poslední série TUF Sean O’Malley, kterému odborníci předpovídají velkou budoucnost.

V souvislosti s veganstvím a mma se často skloňuje jméno bratrů Diazů, opravdových legend UFC. Ani jeden z bratrů však veganem ve skutečnosti není, pouze se ze zdravotních důvodů stravují (z drtivé většiny) rostlinnou stravou.

A jak je to v ČR? Po konci své úspěšné kariéry přešel na veganství thaiboxer Jan Muller, svá cenná vítězství však vybojoval ještě jako nevegan. Vegany tak v českém ringu reprezentuje především Pavel Salčák, amatérský mistr republiky v thajském boxu a mma, který se představil v televizní reality show Oktagon; po jedné rychlé výhře však byl ve druhém zápase vyřazen KO, a Magda Šormová, zápasnice pražského Penta gymu. Jak se zdá, i v Česku si budeme na špičkového veganského fightera muset ještě počkat…

A možná to nebude tak dlouho. Nedávno si svou premiéru v MMA oktagonu desetiletý Filip Futák, který je veganem od narození. Jeho loňskou exhibici s Vegan sport clubem můžete vidět na tomto videu:


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>