Veganem na cestách: Kanada

Zveřejňujeme příspěvek od našeho čtenáře Tomáše Sedláčka, popisující veganské cestování Kanadou. Rádi zveřejníme i příspěvky a zkušenosti dalších čtenářů, cestujících po různých koutech naší planety a stravujících se vegansky.. Posílejte nám je na vegan (a) veganka.cz.

Mé cesta v Kanadě začala ve městě Vancouver. Moc jsem si nedělal starosti s tím, kde co budu jíst, elikož jsem spoléhal na šťastnou krávu. První den mne nasměrovala do čínské restaurace 4D, kde bylo ínské jídlo na veganský způsob. S tímto jídlem jsem všeobecně v Kanadě neměl moc dobré zkušenosti, ídlo bylo pokaždé velmi tučné, plné různých omáček. Doporučuji spíše volit čistě veganské restaurace nebo si jídlo připravovat sám. V každém supermarketu dostanete veganská mazadla na chleba, čerstvou zeleninu a ovoce, často v organic kvalitě. Pokud Vám nebude stačit tento sortiment, je možné zvolit čistě veganské/vegetariánské shopy nebo organic supermarkety, kde mají veganských věcí opravdu mnoho.

Organic supermarkety jsem vyzkoušel Nature’s Fare Markets a Dad’s Organic Market. Jsou v několika městech a jsou velmi dobré. Všeobecně zdravě a eticky žijící Kanaďané se snaží nekupovat jídlo z USA a je zde všeobecně známo i mezi normálním lidem, že jídlo z USA opravdu není dobré, ba slyšel jsem i otrávené. Takže to, o čem v Evropě víme pouze z doslechu a publikací a videí, mají zde jako denní chléb. Přebaly na USA potravinách obsahují málo informací a u ničeho co není vyloženě organic, nemáte ani uvedeno, jestli to bylo geneticky manipulováno, či ne.

Co se týká veganského hnutí, je zde velmi silné. Např. veganky z Whistleru, které jsem potkal ve Vancouveru mne požádali pomoc. Několik hodin jsme na hlavní třídě u stanice Metra rozdávali stovkám lidí letáky a mluvili s nimi o veganství, o tom, jaká je krutá pravda v průmyslu zvířat. Dále jsem v Torontu potkal silnou komunitu veganů. Bohužel jsem s těmito lidmi pouze pobýval a neúčastnil se něčeho aktivněji, zrovna byla WorldPride parade, a tak se pozornost většiny lidí soustředila na tuto akci.

Jinak při své cestě Kanadou jsem navštívil mnoho dalších restaurací. Nesoustředil jsem se na žádná specifická jídla, či speciality, ale pouze jsem ochutnával a užíval si. Jídlo je všude velmi pěkné naaranžované. Nikde na Moravě jsem neviděl tak krásné veganské nebo vegetariánské restaurace a jídlo v nich. Ty naše jsou pěkné, avšak máme stále co dohánět. Např. nejen ve veganských restauracích, ale i jinde Vám automaticky donesou skvělou zchlazenou kohoutkovou vodu, popř. nějak ochucenou, např. mentolem. Jídlo je zde také výborně naaranžováno, radost pohledět.

Pokud cestujete, je dobré si udělat zásoby na cestu, jelikož v menších městech nebo na benzínkách rozhodně nic veganského nenajdete. Snad jen zeleninové bagety od SubWaye, který je v Kanadě všudypřítomný a je to fakt ale nouzovka. A nepokoušejte se prosím jíst veganské burgegry ve fastfoodech s masem. Vše je hrozně tučné a velmi mastné. Nic takového jsem u nás v Česku neviděl.

Jinak, doporučuji také sledovat místní dění, málem jsem se potkal se Scottem Jurkem, který běhal ve městě, přes které jsem jel. Možná také narazíte na nějakého věhlasného vegana. Co se týká veganství obecně a jeho přijetí v Kanadě, tak je to tam rozšířenější a lidé ví o co jde. Pokud někde v normálním podniku řeknete, že chcete vegan variantu jídla, tak jsem nikdy neměl problém, vždy věděli, o co jde a jídlo přizpůsobily velmi dobře.

Dobrý velký oběd Vás ve vegan restauraci přijde na 400Kč a nákup v organic shopu na 1000,- Kč. Náklady v Kanadě jsou ale všeobecně vysoké, takže rozdíl mezi normálním a etic/organic jídlem zas není tak velký. Vřele doporučuji procestovat Kanadu, já použil autobusy Greyhound a jsou opravdu komfortní a rychlé, naše žluté hrůzy se s nimi nedají moc srovnávat.

Na závěr připojuji pár obrázků a seznam restaurací, které se týkají veganství/ekologie a veganského stravování.

Veganské restaurace a obchody:
Vancouver- Eternal Abundance
Kamloops- Nature’s Fare Markets
Banff- Nourish Bistro
Saskatoon- Dad’s Organic Market
Regina- The Green Spot Cafe
Thunder Bay- Kelly’s Nutrition Centre & Juice Bar
Toronto- 4 Life Natural Foods, Fresh – Since 1999
Monreal-Aux Vivre, La Panthère Verte, Crudessence

Fotogalerie:

Veganská propagace ve Vancouveru:
kanada_veganska_propagace_vencouver_2

Veganská propagace ve Vancouveru 2:
kanada_veganska_propagace_vencouver

Veganská propagace ve Vancouveru 3:
kanada_veganska_propagace_vencouver_3

Kanadský organic supermarket:
kanada_organic_supermarket

Koše na tříděný odpad u každého domu:
kanada_kose

Jídlo v restauraci:

kanada_jidlo_v_restauraci

Veganské auto:

kanada_auto

Appreciation Day:
kanada_appreciation_day

Veganské jídlo v letadle:

kanada_veganske_jidlo_letadlo

Tomáš Sedláček


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

4 Komentářů k “Veganem na cestách: Kanada

 • 28.7.2014 at 9.47
  Permalink

  Ahoj ! Čoskoro cestujem do Kanady a mojou otázkou nebolo ani tak čo tam budem jesť pretože viem že je tam veľa veg restaurací a obchudku ale práve jedlo v lietadle. Treba si nejak špeciálne priobjednať vegánske jedlo v lietadle ??

  Reply
  • 4.8.2014 at 13.57
   Permalink

   Ahoj Enndie, ano, když jsem si objednával let u Student Agency, sdělil jsem jim, že bych rád VGML a oni už to u Austria Airlines zařídili.

   Reply
  • 11.6.2015 at 14.57
   Permalink

   Napriklad u British Airways je to treba objednat v tom jejich online systemu po tom, co obdrzis cislo objednavky/letu.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>