Sportující vegané a suplementace glutaminu

Jedním z obecně hojně doporučovaných suplementů ve sportovním (a především pak silovém) tréninku je ne-esenciální aminokyselina glutamin. Vede k tomu následující úvaha: glutamin je látkou, která umožňuje vytváření energie v játrech i svalech během katabolických procesů. Po těžkém tréninku je zásoba glutaminu v těle vyčerpána a glutamin se tak ve své podstatě stává kyselinou esenciální – jeho suplementace by měla vést k lepší svalové regeneraci. Glutamin je také hlavní látkou, kterou ke svému optimálnímu fungování potřebuje střevní mikroflóra, sloužící jako obrana proti patogenům.

Na rozdíl např. od kreatinu nebo leucinu nevychází důvod k případné suplementaci glutaminu z jeho nedostatku v rostlinné stravě (jde o aminokyselinu ne-esenciální, kterou si tělo umí vyrobit samo); sportujícího vegana k němu vedou stejné důvody jako jakkoliv jinak se stravujícího sportovce.

Glutamin jako suplement je z vědeckého úhlu pohledu zajímavý zejména tím, že neexistují žádné studie, které by potvrzovaly jeho účinky. Všechny články ve fitness časopisech a reklamy staví jen na spekulacích a domněnkách; tvrdá data chybí a realizované studie prospěšnost suplementace glutaminu pro regeneraci ve sportovním tréninku nikdy nepotvrdily (1).

Opatrnější jsou výzkumníci v oblasti případného vlivu glutaminu na imunitní systém, oslabený těžkým tréninkem. Na rozdíl od prakticky vyvrácené domněnky o účinku na regeneraci v případě posilování imunitního systému sice neexistují studie, které by tento účinek potvrzovaly, ale ani ty, které by ho vyvracely.

Osobně bych se přikláněl k tomu, že jde o suplement zbytečný. Nicméně faktem zůstává, že velká část výkonnostních vegan sportovců (včetně takových jmen jako je crossfit sportovec Ed Bauer nebo bodybuilder Robert Cheek) glutamin jako suplement bere.

Pokud budete mít chuť s glutaminem experimentovat, dobrá zpráva je, že veškerý glutamin je veganský (pokud neobsahuje nějaké příměsi atd.) a že v současné době nejsou známi žádné vedlejší účinky. Dávka v rozmezí 3-20g denně by měla být pro případné experimentování optimální.

(1) Candow DG, Chilibeck PD, Burke DG, Davison KS, Smith-Palmer T.
Effect of glutamine supplementation combined with resistance training in young adults. Eur J Appl Physiol 2001 Dec;86(2):142-9


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

2 Komentářů k “Sportující vegané a suplementace glutaminu

 • 30.6.2016 at 6.24
  Permalink

  Glutamin že je zbytečný? Člověče ty jsi padlej na hlavu 😀 Cvičím šest dní v týdnu a bez glutaminu bych nebyl schopnej zvládnout ani třetinu toho co dávám. Regenerace je mnohem, mnohem rychlejší a efektivnější a řekne ti to každej. Zkus si to na vlastní kůži, udělej si pár týdnů silový trénink s glutaminem a bez a pak mluv, žádný domněnky a dohady, ale tvrdá praxe.

  Reply
  • Pavel Houdek
   30.6.2016 at 20.31
   Permalink

   Jedna věc je nějaký osobní dojem, druhá věc je nezávislá, dvojitě zaslepená studie… Ale jak píšeš: zkusím to na sobě a uvidíme.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>