Scott Spiltz: vegan, který utekl před rakovinou

Veganští běžci dobývají obálky magazínů… Kdo se objeví na obálce prosincového čísla Runners´s World, celosvětového běžeckého magazínu s desátkami let tradice? Osmatřicetiletý Scott Spiltz, který je přes dvacet let veganem a celoživotním běžcem. Právě vyhrál velkou soutěž o místo na obálce vyhlašovanou tímto časopisem a zvítězil v konkurenci více než 2.400 lidí.

„Nejsem jenom „běžec,“ jsem závodní běžec. Na dlouhé tratě. Veganský, závodní běžec na dlouhé tratě. Asi bych mohl přidat víc popisu, ale tohle docela sedí,“ říká o sobě Scott, který běhá od šesti let. Tehdy ho máma vzala jako diváka na komunitní závod na pět kilometrů. Scott za ní po startu běžel celou trasu… Běhal celou střední a vysokou, pak si dál 13 let pauzu. K běhání se vrátil v roce 2007. Jeho maratonský rekord je 2:25:55 z roku 2009

Na svůj největší závod ale vyrazil teprve nedávno: Scott trpí vzácnou formou zhoubné rakoviny břicha. Za poslední rok podstoupil dvě operace a chemoterapii (19 infůzí a přes tisíc tabletek). „Pokud mě chce rakovina zabít, musí mě nejdřív chytit,“ říká Scott, který i s rakovinou běhá 150 kilometrů týdně. Mezi operacemi běhal týdně 100 kilometrů.

„Před rokem jsem byl po tom, čemu se říká „matka všech operací,“ naživu jen díky přístrojům, ale každý den jsem se ozdravoval a sílil,“ dodává a pokračuje: „Od doby, kdy mi sdělili diagnózu, pro mě nebylo nic důležitějšího než běhání, které ve mně udržuje naději a nejspíš mě i drží naživu.“

Scottův web najdete na adrese https://runvegan.wordpress.com/

Informace o Scottovi na stránkách Runner´s World: http://www.runnersworld.com/runners-stories/cover-contest-finalist-scott-spitz


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

3 Komentářů k “Scott Spiltz: vegan, který utekl před rakovinou

 • 28.5.2019 at 8.45
  Permalink

  My name is Jean Hartman. And I am a professional academic writer with many years of experience in writing.

  My interest is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several groups as a volunteer and have assisted people in many ways.
  My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
  I’m happy that I`ve already sold several copies of my poems in different countries like England and others too numerous to mention.
  I also work in an organization that provides assistance to many people from different parts of the world. People always come to me because I work no matter how complex their projects are. I help them to save money, because I feel happy when people come to me for professional help.

  Ghost Writer – Jean – Byrumsocialstudies Band

  Reply
 • 10.6.2019 at 8.03
  Permalink

  My name is Amber. And I am a professional Content writer with many years of experience in writing.

  My main focus is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several groups as a volunteer and have assisted clients in many ways.
  My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
  I’m happy that I`ve already sold several copies of my works in different countries like France and others too numerous to mention.
  I also work in a company that provides assistance to many clients from different parts of the world. Students always come to me because I work no matter how difficult their projects are. I help them to save energy, because I feel fulfilled when people come to me for writing help.

  Ghost Writer – Amber Crouch – Vahealthchartbook Confederation

  Reply
 • 14.6.2019 at 14.36
  Permalink

  I’m an expert writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several organizations whose mission is to help people solve writing problems.
  I love traveling and have visited several places in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer.
  I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a professional.

  Professional Academic Writer – Liana Lynn – Literaturematters Corps

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>