Rostlinný protein se vyrovná syrovátce

Studie na zápasnících MMA ukázala, že rýžový protein se vyrovná syrovátce, pokud jde o budování a udržení svalů. A to poprvé na profesionálních sportovcích.

Nedávná studie, prezentovaná na Výroční konferenci Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu a publikovaná v časopise této společnosti (Journal of the International Society of Sports Nutrition), ukázala, že protein z hnědé rýže s obchodním názvem Oryzatein firmy Axiom Foods se vyrovná (živočišné) syrovátce v budování a udržení svalů. Je to poprvé co podobná studia byla provedena na profesionálních sportovcích. Studie nazvaná „Vlivy extra proteinu na body composition mezi elitními bojovníky MMA podstupujících častý trénink během období šesti týdnů“ byla vedená Douglasem Kalmanem, PhD, RD, FACN, FISSN a odbornicí na sportovní výživu Alison Escalante RD z Floridské mezinárodní univerzity (FIU). Dr. Kalman je odborník na sportovní výživu pro FIU, Division I NCAA soutěžící v 18 sportech. Ve studii byly použity tyto výrobky: Rice Protein s Oryzateinem firmy Growing Naturals a Whey Protein firmy NutraBio.

Podle Dr, Douglase Kalmana „studie ukázala, že doplnění stravy elitních bojovníků MMA o průměrně 0,9 gramu bílkoviny na kg tělesné hmotnosti pomáhá udržet svalovou hmotu během intenzivního tréninku. Žádné další benefity jednoho, nebo druhého zdroje bílkovin se neprojevily – syrovátka i rýžový protein měli statisticky podobné výsledky.“

Tato studie je prvním porovnáním rostlinného proteinu a živočišné syrovátkové bílkoviny mezi profesionálními sportovci. Dr. Kalman zkoumal stejný rýžový protein v roce 2013 s rekreačními sportovci a výsledky publikované v Nutritional Journal ukázaly, že se vyrovná živočišné syrovátce, pokud jde o budování a udržení svalů a zotavení a funguje tak jako „kompletní“ protein. Jiná studie publikovaná v roce 2014 zjistila, že samotný protein z hnědé rýže poskytuje tělu aminokyselinu leucin pro budování svalů podobnou měrou a rychleji než leucin v oblíbené „rychle se vstřebávající“ syrovátce.

Studie byla provedená na jaře 2017 v The Combat Club v Lantaně na Floridě s 11 současnými a bývalými mistry smíšených bojových umění, kteří soupeřili v UFC (Ultimate Fighting Championship) a Titan FC (Titan Fighting Championship). Během klinické studie si účastníci vybrali doplněk buď se syrovátkovou bílkovinou, nebo s rýžovým proteinem a byli instruováni, aby konzumovali 3 dávky denně (celkem 75 gramů) s nejméně 25 gramy proteinu v jedné dávce a zároveň dodržovali jejich běžnou dietu a pokračovali v pravidelném vysoce intenzivním tréninku a závodech.

Studie se zúčastnili následující hvězdy Combat Club (mezi nimi masožravci, všežravci, vegani, vegetariáni a na přechodu k vegetariánství):

Gilbert „Durinho“ Burns, UFC Lightweight (11-2)
Desmond „The Predator“ Greene, UFC Lightweight (20-5)
Demarques Jackson, Titan FC 45 (6-1)
Jason „King of the Caribbean“ Jackson, Titan FB Welterweight Champion (7-3)
Anthony „Rumble“ Johnson, Former UFC Light Heavyweight (22-6)
Michael „The Menace“ Johnson, UFC Lightweight (17-12)
Irwin „The Beast“ Rivera, Titan FC Bantamweight (6-4)
Chas „The Scrapper“ Skelly, UFC Featherweight (17-3)
Sean Soriano, Former UFC Featherweight (10-5)
Andre „The Asian Sensation“ Soukhamthath, UFC Bantamweight (12-5)
Steve Mowry, Titan FB Heavyweight (3-0)

Bojovník Andre Soukhamthath z „rostlinného týmu“ říká: „Před studií jsem vždy užíval syrovátkový protein, ale zapsal jsem se do Rostlinného týmu, abych viděl, co se stane. Všiml jsem si, že když jsem užíval rýžový protein, cítil jsem se stejně silně a plný energie, ale mnohem lehčeji. Na přípravu pro zápas potřebujeme 6 týdnů. Musíme shodit hodně tuku, ale zachovat si svaly, což je obtížný úkol. Poprvé v mé kariéře jsem byl schopný trénovat blízko mé bojovné váze, a to mi umožnilo vzít na poslední chvíli zápas UFC, kdy jsem porazil Luka Sanderse (9. prosince 2017).“

Účastník z Živočišného týmu Chas Skelly, lehká váha na UFC, vyrostl při lovu v rodném Texasu. „Jím hodně srnčího a zvěřiny. Vždy jsem se spoléhal na živočišné bílkoviny, abych si zachoval svaly při snížení váhy ze 175 na 145. Moje zkušenost s něčím rostlinným byl odporně chutnající zelený prášek. Nikdy jsem nezkoušel rostlinný protein a byl jsem velmi zvědavý, co se v této studii stane.“

Tato studie pomáhá pozvednout celou kategorii rostlinných proteinů. Ve fitness průmyslu způsobila pozdvižení; doufejme, že naruší naši dlouhou panující víru v to, že pro profesionální sportovce je nutný syrovátkový protein. Vlastně se ukazuje, že už nepotřebujeme zvířata, abychom z nich získali bílkoviny.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>