Proč odmítnout Ice Bucket Challange: (nejen) testování na zvířatech

Svět, tedy hlavně ten virtuální, žije Ice Bucket Challange. Tu zahájila charitativní organizace ALS Association, pomáhající lidem s nemocí motorického neuronu. Obsahem výzvy je vylít si na hlavu kbelík vody, poslat ALS Association dobrovolnou částku a nominovat (vyzvat) další tři lidi, aby udělali totéž.. Kdo výzvu nesplní, má poslat víc peněz. Jednoduché, s virálním potenciálem a funkční. A také s jedním ale.

Ono ALE se ukázalo, když výzva narazila na dostatečně mediálně silnou osobnost, v tomto případě Pamelu Anderson. Ta výzvu odmítla s tím, že ALS Association podporuje a financuje kontroverzní praxi testování na zvířatech:

„Nemůžu se zapojit do vaší výzvy Ice Bucket Challenge. Mám ráda výzvy, vždycky je dobré takto na něco upozornit, zábavně a tvůrčím způsobem… ale donutilo mě to přemýšlet. Ponořit se hlouběji, zjistila jsem, že nejsme jednotní v našich poselstvích. Tak jsem si řekla, že místo toho vyzvu ALS, aby přestala testovat na zvířatech. Při současných pokusech dotovaných Asociací ALS vrtají myším do lebky díry, infikují je zhoubnou chorobou a nutí běhat v kolotoči, až zkolabují vyčerpáním. Opicím injektují do mozku a zad chemikálie, pak je zabijí a pitvají.“

Pamela Anderson dále vysvětluje, že ačkoliv ona sama odmítá testování na zvířatech kvůli jejich utrpení, jde také o velmi neefektivní metodu výzkumu. Z předchozích deseti let výzkumu na zvířatech placeného ALS se jenom 12 léků dostalo do fáze testování na lidech, a jeden jediný byl schválen pro užívání. Ten má navíc pro lidi trpící nemocí motorického neuronu jen velmi drobné pozitivní účinky.

„Takto vysoký podíl neúspěchu je pro experimenty na zvířatech typický,“ píše Pamela Anderson. „Zvířata cítí bolest a trpí stejně jako my, ale jejich organismus reaguje na léky a nemoci zcela jinak, než ten lidský. Podle údajů FDA 92 léků ze 100, které projdou testy na zvířatech, neprojdou klinickým testováním na lidech,“ dodává.

V závěru doporučuje využívat alternativní metody, jako jsou in vitro (testování ve zkumavce, Erlenmeyerově baňce, Petriho miskách a dalším laboratorním skle, kde lze něco pěstovat či kultivovat), pokročilé počítačové simulace a studie na lidských dobrovolnících. Upozorňuje na to, že právě tyto metody vedly k objevu nejúčinějších léků na HIV nebo klonované kůže pro lidi, co utrpěli popáleniny. Doporučuje proti návštěvu webu http://humaneseal.org/ a darování organizacím nepodporujícím testy na zvířatech.

K Ice Bucket Challenge se zajímavým způsobem vyjádřil i herec Matt Daemon, spoluzakladatel Water.org. „Usilujeme o to, aby každý člověk měl přístup k pitné vodě. Takže vylít si na hlavu kýbl vody se mi zdálo šílené,“ řekl ve videu, které pověsil na YouTube. Namísto toho si vzal kýbl a nabral vodu ze záchodových mís ve svém domě. Jeho žena to považovala za nechutné, ale Matt Daemon upozorňuje, že voda v toaletách v západních zemích je mnohem čistší než ta, ke které mají přístup lidé v rozvojových zemích, kde 2,4 milardy lidí nemá k pitné vodě vůbec přístup.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

7 Komentářů k “Proč odmítnout Ice Bucket Challange: (nejen) testování na zvířatech

  • 27.8.2014 at 19.40
    Permalink

    Normálně taková komentáře nepíšu, ale v posledním odstavci jste jméno onoho herce napsali v obou případech špatně.

    Reply
  • 1.9.2014 at 1.46
    Permalink

    i kdyby to bylo křišťálově čisté, tak především od politiků bych čekal, že budou řešit věci systémově a ne dělat ze sebe kašpara.. jsem rád, že alespoň náš prezident si zachoval určitou úroveň a výzvu odignoroval

    Reply
  • 5.9.2014 at 17.26
    Permalink

    ad Matt: má pravdu, ale třeba se i zamyslet nad tím, pak kropí celá Kalifornie pitnou vodou trávníky. Celé léto (duben-říjen), každý den, litry pitné vody, aby tráva byla zelenější…

    ad Pamela: testování na zvířatech není věc tak jednoduchá, jak jí popisuje. Možná se u lidí 92 léků ze 100 neujme, ale taky těch 100 prošlo testy na zvířatech z celkových třeba 100 000 léků… Vážně chce testovat všechny léky rovnou na lidech? V buněčných kulturách to začne na třeba i milionu sloučenin, ze kterých třeba 100 000 projde k tomu, aby se začaly testovat na myších… Buňka v erlence či na petriho misce má úplně jiné vlastnosti, než buňka obklopená tkáněmi v těle savce…

    Reply
    • 6.9.2014 at 22.23
      Permalink

      Konečně názor pod který bych se podepsala a známka toho,že někdo přemýšlí i jinak než černo-bíle..

      Reply
  • 8.4.2015 at 8.42
    Permalink

    Jen taková drobnost. Onen slavný herec není Matt Daemon, ale Matt Damon.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>