Kampaň proti kožešinám

V České republice začal působit nový spolek na ochranu zvířat: OBRAZ – obránci zvířat. Zkratka OBRAZ vznikla jako akronym názvu OBRÁnci Zvířat. Jedná se o novou organizaci, ale lidé, kteří za Obrazem stojí, nejsou v aktivismu za ochranu zvířat žádní nováčci.

Zásadním podnětem pro založení nové organizace bylo získání nových záběrů z osmi českých kožešinových farem. Jde o výstup z dosud největší rešerše provedené v českých chovech norků a lišek. Záběry jsou šokující a podle OBRAZu celkově ještě otřesnější než ty, které u nás byly zveřejněny v minulosti. Při jejich publikaci si OBRAZ stanovil cíl: úplný zákaz trápení zvířat kvůli zbytečným módním doplňkům v naší zemi. Zveřejnění záběrů se tak pro OBRAZ stalo nikoliv koncem, ale začátkem jejich aktivit.

Hlavní inspirací OBRAZu byl rakouský spolek na ochranu zvířat VGT – Verein gegen Tierfabriken, jehož úspěšné kampaně se vyznačují právě propracovanou teoretickou koncepcí a koordinovaným úsilím mnoha aktivistů. OBRAZ přijal za svou myšlenku, že k úspěšné kampani nestačí pouhá práce několika lidí od stolu, ale je potřeba vybudovat silné, koordinované hnutí mnoha motivovaných aktivistů. Lidí, kteří po shlédnutí záběrů z kožešinových farem pociťují touhu zastavit tuto krutost, je velmi mnoho. Klíčem k úspěchu je spojit tyto lidi dohromady, přesvědčit je, že společně mají moc a sílu toho opravdu dosáhnout, a vtisknout tomuto společnému úsilí vhodný plán a koordinovat jej.

Členové OBRAZu zvažovali, zda by jejich koncept kampaně mohl být realizován v rámci některé z již existujících organizací, a za tímto účelem i s některými organizacemi jednali. Nakonec dospěli k závěru, že bude lépe fungovat, se zcela novým spolkem. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první velkým projektem této organizace.

Stránky organizace najdete na: www.obrancizvirat.cz

Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu (http://sportuj.veganka.cz) a lektorem přednášek o veganství .

Jeden komentář k “Kampaň proti kožešinám

  • 31.5.2015 at 11.58
    Permalink

    Hlupáci. Takže místo toho, aby byly kožešinové farmy pod kontrolou v ČR, tak se na základě budoucího zákazu přestěhují někam do Číny, kde stahují zvířata za živa. Vskutku brilantní nápad, to je minimálně na nobelovku.

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>