Nelovte Pokemóny, lovte ovocné stromy

Internety proběhl hoax, že Pokemóni nejsou pro vegany dost veganští, protože v nich přeci virtuálně lovíte příšerky. Ale nezoufejte, mám pro vás daleko lepší tip na „loveckou“ hru, která je zaručeně veganská, přinese i fyzický užitek a loví se v ní taky – ovocné stromy, ořešáky, bylinky a další.

Léto vrcholí a následující měsíce nás čeká období hojnosti. Na stromech začíná dozrávat ovoce. Čerstvé, lokální jídlo zdarma bude k dispozici dlouhé týdny. Tuny a tuny ho však bez užitku shnijí, popadané v trávě a škarpách, namísto toho, aby skončili když ne rovnou v žaludcích, tak zavařené ve sklenicích, usušené, nakvašené či jinak zpracované. Na druhé straně stovky a tisíce (nejen) veganů bloudí supermarkety v sekci ovoce a zelenina, hledá slevy a odnáší si banány z druhého konce světa.

Pár lidí už se na to nemohlo dívat a založilo iniciativu Na ovoce. Ta využila moderních technologií a nabídla světu on-line nástroj na mapování ovocných stromů (ale i keřů či třeba divokých bylinek), aby ovoce nepřicházelo na zmar. Ty správné grády to ale dostalo teprve nedávno, kdy světu představila svou mobilní aplikaci. Už žádné tisknutí map, žádné bloudění, jednoduše zapnete GPS, vezmete tašku a jdete lovit ovoce.

Základem aplikace je pochopitelně mapa. V ní můžete vyhledávat ovocné stromy ve svém okolí, třídit je podle typu, nebo, pokud chcete i něčím přispět, se můžete zaregistrovat a nevyužívané stromy sami aktivně označovat. Já to udělal a je to boží!

Aplikace běží na mobilních telefonech s Androidem i iOS a na rozdíl od Pokemon Go umí fungovat i bez signálu – strom jednoduše ulovíte podle kompasu. A pozor – nejedná se o žádnou pragocentrickou záležitost, mapa ČR je pokryta hustě a rovnoměrně. Jak moc ve vašem okolí závisí na každém užvateli, tedy i na vás!

A to nejlepší na konec. Stejně jako Pokemony můžete i ovocné stromy lovit zdarma. Takže koukejte stahovat!! Eat them all!


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Jeden komentář k “Nelovte Pokemóny, lovte ovocné stromy

  • 9.9.2016 at 17.30
    Permalink

    Určitě fajn počin. Jen bych opravil tu větu, že „bez užitku shnije v trávě“. V přírodě se zužitkuje vše (pokud do toho nevstoupí člověk se svými obaly a kanalizacemi apod.), takže i to popadané ovoce se v půdě rozloží (nakrmí zvířátka v půdě :), případně i větší) a zároveň pohnojí strom pod ním, aby mohl další rok růst a plodit znovu :).

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>