Mistr světa v savate je vegan skoro 20 let

James Southwood je vegetariánem od narození a veganem téměř dvacet let. Známý je jako jeden z předních trenérů a zápasníků v savate, francouzském bojovém sportu, který nejvíc připomíná kickbox: bojuje se v něm především kopy a údery. Letos o sobě dal vědět opravdu hlasitě, když jako jeden z mála lidí mimo Francii dokázal v savate vyhrát mistrovství světa. Po dvou bronzových a jedné stříbrné si tak do sbírky přidal i nejcennější kov. Na stupeň vítězů vystoupal symbolicky 1. listopadu na Světový den veganství.

James se narodil v roce 1979. Nikdy nejedl maso a v 16 letech se rozhodl přejít na veganství. Od roku 2004 se živý zejména živou (syrovou) stravou, tedy tepelně neupravenými potravinami, jejichž teplota při přípravě nesmí překročit 42 stupňů. V 19 letech mu chyběl pohyb, tak začal s kickboxem. Od roku 2005 je profesionálním zápasníkem savate, které také vyučuje.

Jak James řeší sportovní výživu na cestách po turnajích? Na mistrovství světa si sebou vzal zdroje kvalitních bílkovin jako je falafel, ovesné vločky, ořechy a energetické tyčinky. „Na místě byly k jídlu nějaké jednoduché těstoviny s rajčaty, což bych normálně nejedl, ale sacharidy pro mě na těch pár dní byly vítaným zdrojem energie,“ vysvětluje.

Co si o jeho stravování myslí další bojovníci? „Ti, co se mnou bojovali, dobře poznali moji výdrž a sílu, takže nemají nějaké vážné námitky,“ směje se James. „Měřím 185 centimetrů, vypadám dobře a odhodlaně, takže jen málokdo má chuť mít komentáře o tom, jak moje strava negativně dopadá na moje zdraví,“ dodává.

James je dalším excelentním sportovcem, který dosahuje skvělých výsledků na veganské stravě. Je také členem propagačního týmu Organic Athletes. „Je fajn teoretizovat o výživě a fitness, ale jediným důkazem, kterému bude veřejnost věřit, jsou sportovci a profesionálové, jejichž metody mají výsledky,“ vysvětluje, proč se přidal. Tým je podle něj nejlepším praktickým vzděláváním o zdravém veganském stravování.

„Stále ještě zpracovávám výsledek patnácti let práce,“ řekl James o svém titulu. „Plánuju co dál, jak po tomto velkém vítězství dále rozvíjet sport, své studenty i můj vlastní trénink,“ dodal. My držíme palce a doufáme, že se to povede…


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>