FAQ: Čím nahradit maso?

Budu se teď zabývat čistě výživovým, nikoliv chuťovým hlediskem. Jsou dva způsoby, jak maso „nahradit.“ Buď jde o to, co si položit na talíř vedle knedlíku se zelím nebo orestovaných brambor.. Pak to může být třeba Robi maso, tofu na sto způsobů, různé náhražky typu „vegan kuřecí,“ seitan atd. Rozhodně nejde o nejzdravější cestu, ale pořád lepší, než průměrná česká strava.

Druhou, komplexnější možností je podívat se si, co vám maso výživově dává (co vám bere je na jinou debatu), a začít to hledat jinde. Tedy hlavně bílkoviny a železo. Nejspíš dojdete k tomu, že optimální je začít skládat trochu jinak jídelníček celkově… Přidat luštěniny (fazole, cizrnu, čočku) – ty hlavně pro bílkoviny a železo, tmavou listovou zeleninu (brokolici, špenát, kadeřávek..) – tu hlavně pro železo a další minerály atd.

Nakonec vám z toho vyleze i jiná koncepce jídla – nebudete řešit „hlavní složku a přílohy,“ ale budete si dělat něco ve smyslu mexické pánve, kde je všechno jídlo „hlavní,“ plné živin a minerálů, a žádná zbytečná výplň.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

6 Komentářů k “FAQ: Čím nahradit maso?

 • Pavel Houdek
  3.6.2016 at 11.38
  Permalink

  Už jsem Vám na stejný příspěvek odpovídal.. S výjimkou vitamínu B12 lze bez nějakých velkých problémů a složitostí pokrýt příjem všech nezbytných látek rostlinnou stravou.. V praxi to dokazují tisíce a desetitisíce lidí. Já sám jsem veganem 16 let a s výjimkou B12 nedoplňuji v tabletkách nic..

  O EPA, DHA a ALA nevíte zjevně vůbec nic. ALA má velké zdravotní benefity a ačkoliv je přeměna skutečně zbruba 10%, stačí jednoduše přijmout stravou více ALA, více se jí přemění a není žádný problém..

  Vitamíny skupiny B jsou v každé druhé zelenině atd.

  Vlastně jste nenapsala nic, co by byla pravda.

  Reply
 • 24.11.2017 at 13.01
  Permalink

  Mohu se prosim zeptat, zda Vy sam osobne doplnujete Dha a epa a pripadne jak? Jsem na konci tehotenstvi a budu brzy kojit, a nechci neco zanedbat. Staci pouze denne jist mlete lnene seminko a mit pocit, ze to staci? (Pri vegan strave, nejezeni ryb ani jineho masa uz nekolik let,takze zasoby nejsou). Moc dekuji za pripadnou odpoved.

  Reply
  • Pavel Houdek
   25.11.2017 at 0.05
   Permalink

   Já nedoplňuji. Dobré zdroje ALA je vedle lněného semínka také vlašský ořech (cca tři denně) a konopné semínko (čajová lžička).
   Těhotným a kojícím ženám doporučuji EPA a DHA suplementovat.

   Reply
  • Pavel Houdek
   9.2.2019 at 15.15
   Permalink

   Já osobně těhotným a kojícím ženám doporučuji doplňovat EPA a DHA formou potravinových doplňků z rostlinných zdrojů. Jde je bez problémů koupit i v českých eshopech.

   Reply
 • 25.1.2019 at 15.26
  Permalink

  Já nedoplňuji ani tu B12. Stačí si sem tam dát sushi a je to (samozřejmě zeleninové). Nebo do nějaké polévky přidat mořskou řasu.

  Reply
  • Pavel Houdek
   9.2.2019 at 15.15
   Permalink

   Tento názor nesdílím…

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>