Běhají ultra na rostlinný pohon

Veganství a běhání na dlouhé tratě jde velmi dobře dohromady. Běh byl dokonce první sport, kde vegané pronikli do těch nejvyšších pater, a dlouhou dobu se tradovalo, že jsou to právě vytrvalostní sporty (tedy typicky běhy na delší tratě), ve kterých má veganství jasný přínos pro sportovní výkon. Pravdou je, že veganská strava je díky lehkosti a vysokému obsahu přirozeně se vyskytujících sacharidů pro tento sport velice vhodná a drtivá většina světové ultramaratonské (běhy nad 43 km, běžně 100 km a více) špičky je během tréninků a závodů na rostlinné stravě. Pojďme se proto podívat na některé přední veganské běžce a týmy a třeba se nechat inspirovat!

Prvotní boom spojení veganství a běhu má na svědomí Scott Jurek, legendární ultramaratonec a ortodoxní vegan. Ve své sbírce má zlaté medaile z těch nejtěžších závodů planety, jako je 245 km dlouhý Spartathlon nebo legendární Badwater ultra, jehož 217 km trasa vede americkým Údolím smrti v nadmořské výšce s mínusovými hodnotami s teplotami okolo 50°C a šplhá do třítisícových hor. V loňském roce ve svých 44 letech ukázal, že ještě zdaleka nepatří do starého železa, když zaběhl rekord na více než 3000 km dlouhé Appalačské stezce. Scott je autorem autobiografické knihy Jez a běhej, která vyšla ve více než dvaceti jazycích. V češtině to je jedna z mála knih o veganství a sportu vůbec a k veganství dovedla spoustu lidí.

I mezi ženami je na čelních příčkách světového ultra žebříčku veganka. Fioně Oakes je také přes čtyřicet, přesto patří mezi nejrychlejší ultra běžkyně planety. Drží tři důležité světové rekordy týkající se odběhnutých maratonů na všech sedmi kontinentech. Mimo jiné odběhla Marathon des Sables, 250 kilometrů Saharou při teplotě okolo 50 stupňů, se všemi zásobami na zádech, nebo North Pole Marathon v teplotách okolo třiceti pod nulou, kde doběhla třetí za dvěma mužskými závodníky, vyhrála ženskou kategorii a vylepšila její rekord o 45 minut. Fiona je dlouholetá přesvědčená veganka. Už 16 let vede útulek pro zachráněná zvířata Tower Hill Stables Animal Sanctuary.

Ačkoliv je tento článek zaměřený na běh na dlouhé tratě, v přehledu legend musím připomenout sprintera a jednoho z nejlepších sportovců historie Carla Lewise, který svou veleúspěšnou sezónu v roce 1991 výslovně připisoval přechodu na veganství.

Vynikající vegan běžce na dlouhé tratě máme i u nás. Pavel Marek se zúčastní těch nejtěžších ultra závodů (odběhl i Spartathlon), letos se na mistrovství republiky v 50 km umístil jako třetí. Na Slovensku je to zase Martin Koval, specializující se na dlouhé horské běhy (má za sebou i prestižní CCC).

Po celém světě se také v posledních letech dávají dohromady veganské běžecké týmy. Mezi nejznámější patří americký tým Strongest hearts vegan power. Ten je skupinou několika desítek běžců, od hobíků po ty nejrychlejší profesionály, soustředící se právě na dlouhé tratě. Před dvěma lety na sebe strhl pozornost, když do štafetového ultra závodu Ragnars Cape Cod nastoupil hned se třemi družstvy a v dresech s velkým nápisem Vegan power dokázal zvítězit.

Předním členem týmu je Scott Splitz, který trpí vzácnou formou zhoubné rakoviny břicha. Za poslední rok podstoupil dvě operace a chemoterapii (19 infůzí a přes tisíc tabletek), přesto běhá 150 kilometrů týdně. Mezi operacemi běhal týdně 100 kilometrů. Před dvěma lety vyhrál tradiční výroční soutěž o místo na obálce prestižního celosvětového běžeckého magazínu Runners´s World a získal celosvětovou známost.

Dalším příkladem obrovského týmu jsou angličtí Vegan Runners. Existují od roku 2003 a pod jejich hlavičkou a v jejich dresu startují stovky běžců na všech typech závodů, od pěti kilometrů po maratony a ultra. Seznam výsledků má za loňský rok 1011 řádků a obsahuje celou řadu jednociferných výsledných pozic. V Anglii, respektive Walesu, se také koná asi jediný profesionální běžecký ultra závod určený jen a pouze veganům, V3K ultra. Šílenou trasu horského ultra v loňském roce dokončilo 159 běžců.

Svůj běžecký tým pomalu buduje i český veganský sportovní spolek Vegan sport club. Pokud běháte, a je jedno na jaké úrovni, a chcete se družit, určitě se jim ozvěte na facebooku.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

2 Komentářů k “Běhají ultra na rostlinný pohon

  • 12.3.2019 at 6.12
    Permalink

    Dobrý den, super článek. Jen malá oprava: Scott Jurek běžel Appalachian trail v roce 2015, nikoliv minulý rok.
    Každopádně děkuji za to, co děláte.

    Reply
    • Pavel Houdek
      28.3.2019 at 21.33
      Permalink

      Jasně, díky!

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>