Epizoda 10: Tereza Vandrovcová

Náš podcast slaví malé jubileum, přichází totiž desátá epizoda. Jsem velmi rád, že se mi v ní podařilo přivítat Terezu Vandrovcovou, jednu z nejvýraznějších postav současného veganského hnutí. Tereza je nejen autorkou webu soucitne.cz a velmi aktivní přednášející, ale také vědeckou pracovnicí a průkopnicí oboru human animal studies v Česku.

Této velmi zajímavé akademické disciplíně jsme věnovali hodně času. Jak tomu, o čem vlastně je, kde se vzala a kam míří, ale i jejím postavení v akademickém prostředí v Čechách. Řeč samozřejmě byla i o Terezině aktivistické činnosti, o kampaních, které soucitne.cz vede i o výhledech do budoucna.

Na našem serveru si můžete každých 14 dnů poslechnout/stáhnout nový podcast. Setkáte se zajímavými hosty z nejrůznějších oborů: výživy, veganského aktivismu, ekologie, práv zvířat, fitness, kreativity atd. V podcastu se budeme zabývat vším, co s veganstvím souvisí. Nutně to neznamená, že všichni hosté budou vegané, nicméně, všichni budou mít k našim tématům co říct.


 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

6 Komentářů k “Epizoda 10: Tereza Vandrovcová

 • 4.5.2015 at 11.16
  Permalink

  Ahoj, nezapomeňte na katedru environmentálních studií na FSS MU v Brně, tam se takovým tématům docela věnují i v diplomových a bakalářských pracích, už docela delší dobu. 😉 Takže je super, že je nás vícero.

  Reply
  • 5.5.2015 at 22.06
   Permalink

   Ahoj, jojo, tuto katedru na Soucitně propaguji vždy, když se blíží přijímačky, je skvělá. V podcastu ji zmiňuji také – resp. asi ne jmenovitě, každopádně příští semestr na této katedře budu učit úvod do Animal Studies :)

   Reply
 • 17.5.2016 at 11.58
  Permalink

  Dobrá ,z čeho chcete ty plodiny pěstovat? Hospodářská zvířata nebudou a pole se musí hnojit ,aby něco vyrostlo. To ví i na vsi malé dítě. Tak že asi průmyslová hnojiva no potěš a nebo sbírat výkali od psů a koček. Co černá a vysoká zvěř? Už tak je přemnožená a nadělájí veliké škody v zemědělství. Když se nebude jíst maso není potřeba jí lovit. Přirozené nepřátelé nemá a tak vše ,to málo,co na nepohnojeným poli vyroste ,sežere a lidi chcípnou hlady. Je to utopie městské slečny co takovým věcem vůbec nerozumí. No hlavně,že na to má tabulky a vysoké školy a blbne tím hlavy lidem z města co mají doma psa,teda čivavu, a tvrdí ,že milují zvířata. Ještě naučit žrát šelmy čočku,protože musí taky trpět ,aby se třeba liška nasytila. S pozdravem hezký den jdu si dát řízek

  Reply
  • Pavel Houdek
   23.5.2016 at 11.11
   Permalink

   Predátory vysoká zvěř nemá, protože je myslivci s nejvyšší úsilím zabíjí jako tzv. „škodnou.“ A hnojiva lze samozřejmě získávat řadou cest, k tomu vůbec není potřeba chovat zvířata namačkaná v klecích jedno na druhé a už vůbec není potřeba je zabíjet :-) Já si jdu dát fazole…

   Reply
   • 16.8.2016 at 7.14
    Permalink

    Predátory vysoké zvěře jsou zejména medvěd, vlk, rys, všichni tři jsou zákonem chránění živočichové, myslivci je zcela jistě nestřílejí až na excesy, jedná se o trestný čin.
    Hnojiva se kromě živočišných zdrojů dají získávat prakticky výhradně z fosilních zdrojů jako třeba ropa, ostatní přirozené zdroje jsou málo nevýznamné, je to pouze kompost a hnojiva na bázi vápna.
    V ČR se spotřebuje za rok 13 000 000 tun živočišných hnojiv, 350 000 tun umělých hnojiv, 300 000 tun vápenatých hnojiv, 4 000 000 tun organických hnojiv. Z toho je zřejmé, že asi 3/4 všech hnojiv v ČR tvoří hnojiva pocházející ze živočišné výroby a tedy výpadek živočišných hnojiv by způsobil dramatické změny v zemědělství.

    Reply
    • 3.4.2017 at 7.24
     Permalink

     Bučte si jist, že myslivci tyto predátory zabíjí na potkání a nejedná se o výjimečné excesy. Z mého okolí – sbírka lebek na poličce, střelená rysice a koťata utlučená v pytli, atd… Mezi myslivci běžné.

     Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>