Infografika: Cowspiracy

O víkendu bude exkluzivní šance vidět v kině na festivalu Zvířata jsou taky lidi film Cowspiracy, který je na světové scéně senzací.

Dokument si pokládá palčivou otázku – proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti? Podle OSN je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů živočišná výroba, tedy produkce masa, mléka a vajec. Nikdo o tom však nemluví… Proč? Dozvíte se v kině.

U příležitosti prvního promítání filmu v ČR přinášíme shrnující infografiku z filmu:

Infografika z filmu Cowspiracy
Infografika z filmu Cowspiracy

 
Pavel Houdek

Pavel Houdek

Dlouholetý vegan, sportovec, lektor a novinář. Vedle tohoto webu je také zakladatelem Vegan sport clubu a autorem e-booku Veganství prakticky.

4 Komentářů k “Infografika: Cowspiracy

  • 2.5.2015 at 20.25
    Permalink

    Ten dokument je hrozný shit, plný dezinformací a překrocených faktů. Neříkám tím, že průmyslový chov není problém, ale tento dokument tvrdí, že převyšuje svou destruktivitou všechny jiné, a to není rozhodně pravda. Jsou zde jiná stejně nebo více destruktivní odvětví. V konečném důsledku je to tak kontraproduktivní, a spíše propagací veganství než skutečná snaha vyřešit problémy, kterých se to týká.

    Reply
    • 4.5.2015 at 15.37
      Permalink

      Neříkám tím, že průmyslový chov není problém, ale tento dokument tvrdí, že převyšuje svou destruktivitou všechny jiné, a to není rozhodně pravda. Jsou zde jiná stejně nebo více destruktivní odvětví.

      Mohl bys být konkrétní? Nezdá se mi správné, abys nás držel v nevědomosti.

      Reply
  • 4.5.2015 at 19.20
    Permalink

    Týká se to hlavních bodů, kterými se dokument zabývá, jako jsou skleníkové plyny, vymírání druhů, odlesňování či znečišťování.
    Tohle není jen blud v dokumentu, ale obecně je to tvrzený vegany, že průmyslový chov zvířat produkuje více skleníkových plynů, než veškerá doprava (lodní, letadlová, automobilová), a opírají se o zprávu FAO, OSN. (1) Ale ta zpráva uvádí, že průmyslový chov (skotu) vytváří více skleníkových plynů než automobilová doprava. Ne veškerá doprava. A zde je např. 15 lodí ve světě, které jsou větší znečišťovatelé než všechny automobily (veganům vozí jejich ovoce, elektroniku, oblečení, etc.). (2) Nicméně, automobilová sama není tak znečišťující jako je produkce automobilů. To není pravděpodobně ani jedna třetina z celkového znečištění automobily, které jde z produkce automobilů, tedy z automobilového průmyslu (myslím, že je to také vidět na ekonomické důležitosti, protože evropská ekonomika např. na automobilovém průmyslu velmi závisí). Když se podíváte na zprávy EPA, (3) o které se také v dokumentu opírají, zjistíte, že to není zemědělství obecně (chovu a pěstování), které vytváří nejvíce skleníkových plynů.
    Pokud jde o odlesňování, nejvíce se odlesňuje v Kanadě. (4) Není to chov zvířat, kvůli, kterému se tam nejvíce odlesňuje. A možná překvapivé, ale severoamerické lesy mizí např. kvůli dřevěným briketám, které končí v kotlích evropanů. Druhým nejvíce odlesňujícím je Rusko, (4) a poté Amazonie. Pravda je, že v Amazonii se odlesňuje nejvíce kvůli průmyslovému (i bio) chovu skotu. V dokumentu také mluvili o palmovém oleji, ten nemá nic společného s průmyslovým chovem. Odlesňování kvůli němu, zejména v Indonésii nebo Jižní Africe, je jeden z hlavních faktorů odlesňování. Ale pokud vegan odmítne olej z palem, bude přijímat jiný olej. Problém se jen přesune na jiné místo, ale pravděpodobně se znásobí, protože palma olejná dokáže na metr čtvereční vyprodukovat více oleje než v případě pěstování jiných rostlin nebo stromů pro potravinářský olej. Z hlediska historického, to také nebyl vždy chov zvířat kvůli němuž se odlesňovalo. Pravda, že je hrál důležitou roli, obecně zemědělství/domestikace, ale těch faktorů je spousty jiných. Že např. byla původně vykácena Severní Amerika po kolonizaci evropanů nebylo jen nebo zejména kvůli chovu zvířat, ale obecně pro zdroje, které daly vzniknout a dále prodloužit (evropskou) civilizaci a jejímu hospodářskému růstu (např. lesy padly pro výstavbu a udržování měst, stavu lodí, aj). Evropa také nebyla vykácena zejména kvůli chovu zvířat. Lesy byly vypalovány, aby se z nich stavělo a staly se monokultury opět pro chod a pokrok civilizace samotné. Pobřeží Severní Afriky bylo také plné lesů, ale lesy padly např. pro lodě a další věci pro dobývání civilizovanými. Hned, pokud jde o kolébku naší civilizace, Mezopotámii, byly dříve husté lesy, ale postavily se z nich města. Odlesňování je příběhem civilizace a jejího pokroku, ne jen jejího chovu zvířat.
    Jistě to není vše, co k tomu všemu sem napsat, ale je to na dlouhou práci. Jen příliš vegany zjednodušený tyto problémy.
    A o co zejména jde, jak někdo dal název dokumentu „Klíč k udržitelnosti“, tohle je výslovně zavádějící lež. Stát se veganem k čemu dokument vybízí se nerovná udržitelnost. Veganství, které závisí na průmyslu, v konečném důsledku není udržitelné. Můžu žít více bez zátěže a skutečně udržitelně s konzumací a jiným využitím živočišných produktů, tedy za použití materiálů ze zvířat než nějakých syntetických, kterým se vegan při svém neudržitelném průmyslovém životě nevyhne. Rostlinná strava sníží uhlíkovou stopu na polovinu 😀 Taková nepravdivá demagogie. Můžu ji mít nižší, a celkově nižší ekologickou stopu, i když budu jíst zvířata a spotřebovávat z nich další části. Jde o přístup a spotřebu.
    Jsem (zatím) vegan, ale zajímám se o původy ničení životního prostředí, a dogmata veganů, faktů, které jsou překroucené a problémy zjednodušeny, nejsou pro mě vůbec přesvědčivé.

    (1) https://www.un.org/apps/news/story.asp?newsID=20772#.VN87JaPLfAA
    http://www.fao.org/newsroom/en/News/2006/1000448/
    ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/010/a0701e/a0701e03.pdf
    (2) http://www.industrytap.com/worlds-15-biggest-ships-create-more-pollution-than-all-the-cars-in-the-world/8182
    (3) http://www.epa.gov/climatechange/ghgemissions/global.html
    (4) http://www.huffingtonpost.ca/2014/09/05/canada-deforestation-worst-in-world_n_5773142.html, http://rabble.ca/columnists/2014/10/canada-now-worlds-leading-deforestation-nation
    (5) http://www.audubon.org/magazine/september-october-2014/why-us-forests-are-fueling-europe

    Reply
  • 13.7.2022 at 14.03
    Permalink

    De asemenea, NET IPTV oferă şi o perioadă gratuită de pildă.
    Patru mari operatori de cablu din ţara noastră oferă românilor acces
    la peste 100 de canale TV banal şi zeci de canale HD (high definition).

    Aşa că am întocmit o uimă listă de site-uri româneşti care te vor
    adăposti de plata facturii televiziunii via cablu. PLATA SE POATE FACE EXCLUSIV ONLINE CU CARD BANCAR VISA, MASTERCARD, GOOGLE
    PAY Sau APPLE PAY. In caz contrar, pentru a va asigura asistenta tehnica in instalarea si setarea
    unei aplicatii de IPTV pe televizoare Apple (IOS) ESTE NECESAR SA
    NE ACTITATI IN Prealabil Taxa DE ASISTENTA TEHNICA IN Valoare DE 20€ care se plateste
    online, inainte de a demara indrumarea propriu-zisa.
    FLIX IPTV – Este una dintre cele mai folosite aplicatii de streaming din clientii nostrii dupa aplicatiile Smart
    IPTV si Net IPTV. Flix IPTV este cam a 3 ea cea mai folosita
    aplicatie de catre clientii nostrii si este disponibila si
    pe Android si pe IOS. Smart IPTV este una din cele mai folosite aplicatii de catre clientii nostrii.

    4. Daca aveti un televiziune APPLE, este necesar sa cunoasteti
    modul de instalare si setare a unei aplicatii de IPTV pe acesta.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>